Yaban Mersini Çayı Nedir?

Ana Sayfa » Yaşam » Yaban Mersini Çayı Nedir?
Yaban Mersini Çayı Nedir?

Yaban Mersini, ayı üzümü olarakta bilinmektedir. Oldukça pahalı olan bu meyve oldukça yararlı olduğu bilinir. Üzüm çeşidi sınıfına giren meyve rengiyle, tadıyla oldukça dikkat çekmektedir. Birçok şekilde kullanılan Yaban Mersini çay olarak tüketildiğinde sağlığa faydası büyüktür.

 Yaban Mersini Çayı Nerede Yetişir?

Yaban Mersini, dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de yetişmektedir. Genel olarak anavatanı Kuzey Amerika’dır’. Kuzey Amerika Rocky dağlarında yetişen Yaban Mersini, Türkiye’nin de Karadeniz bölgelerinde yetişmektedir. Ülkemizde bu meyve farklı isimlerde bilinmektedir. Yaban Mersini’nin araştırmalara göre 450 çeşidinin olduğu tespit edilmiştir.

Yaban Mersini Çayı Neye İyi Gelir?

Yaban Mersininin meyvesi kadar çayı da birçok hastalığın tedavisinde etkilidir.  Yaban Mersininin içeriğinden bulunan antosiyanosit maddesi vücuda antioksidan etkisi vererek vücudun hastalıklara karşı direncini sağlar. Yaban Mersini Çayı neye iyi gelir diye sorduğumuzda birçok şaşırtıcı cevaba rastlarız. Özellikle göz hastalıklarında oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Yaşlılarda ortaya çıkan Katarakt hastalığının tedavisinde iyileştirici rol oynar.

Bununla birlikte sindirim sistemini düzenleyerek bireylere daha sağlıklı bir sindirim faaliyeti kazandırır. İshali kesici etkisi bulunur. Bağırsak iltihaplarına karşı kullanıldığında iltihapları yok eder. Yaban Mersini Çayı neye iyi gelir konusunu ele aldığımızda görüyoruz ki yaban mersini kan dolaşımını da düzenleyici bir fonksiyona sahiptir.

Ayrıca Yaban Mersini Çayı tüketmek tansiyonu dengeler. Özellikle yüksek tansiyona sahip kişilerin Yaban Mersini Çayı tüketmesi tansiyonlarının düşmesi açısından oldukça yararlı olacaktır. Yaban Mersini Çayı neye iyi gelir sorusunun bir başka cevabı ise kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir kalkan gibi rol oynamasıdır. Elbette Yaban Mersininin faydaları bunlarla sınırlı değildir.  C vitamini yönünden zengin olan Yaban Mersini kış aylarında tüketilmesi gribal enfeksiyonlardan korunmada birebirdir.

Yaban Mersini Çayı Yan Etkileri Nelerdir?

Yaban Mersini’nin içerisinde bulunan “tanen” adlı madde nedeniyle aşırı dozda kullanılan çay hoş olmayan sonuçlar doğurmaktadır.  Yan etkilerinde görülen rahatsızlıklar kilo kaybı, kas spazmları, adet kanamaları, kan şekeri düşüklüğüdür. Bununla birlikte abartı içildiğinde ani ölümlere de sebebiyet vermektedir. Doktora danışılmadan içilmesi önerilmez.

 

5.00 avg. rating (91% score) - 2 votes

Yaban Mersini Çayı Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır