WWW’nin anlamı nedir?

Ana Sayfa » Teknoloji » WWW’nin anlamı nedir?
WWW’nin anlamı nedir?

İngilizcede World Wide Web‘in kısaltması olarak tanımlanan WWW, Türkçe de Dünya’yı Saran Ağ olarak tanımlanır.Dünya üzerinde bu ağa bağlı olan bilgisayarlar arasında görüntülü veya sesli verilerin iletilmesine olanak sağlar.

Evrensel bir ağ olan WWW, her web sitenin başında yer alır.WWW’nin asıl amacı, mevcut verilere aynı anda birden fazla kişinin erişmesini sağlamaktır.Zira bu yönde en etkili çalışmayı İngiliz fizikçi Tim Berners-Lee yapmıştır.WWW ağında yer alan herhangi bir web sitesine bağlanmak için Internet Explorer, Firefox, Safari ve Opera gibi aracı programlar kullanırız.

 www anlamı nedir?

İnternet alanında bir site aradığımızda başında mutlaka www olduğunu görürüz. Peki www nedir ve www anlamı nedir bir bakalım. Aslında bu terimin uzatılmış bir kelimenin kısaltılmış halidir. World Wide Web kelimesinin kısaltılmasından oluşmaktadır. Elbette bu yabancı bir tercim ama bunun Türkçesini merak ediyor musunuz?

www Türkçe anlamı

www kelimesinin Türkçe anlamı ise dünyayı saran ağ olarak tanımı yapılmaktadır. Çok kısa zamanda yayılacağını bilerek en doğru tanımlama yapılmış diye düşünüyoruz. Tüm internet sitelerine giriş yapabilmek için kullanılan bu kısıtlama, sitede ki tüm içeriğe ulaşmanızı sağlıyor olacak. Dolayısı ile de bugün ister bir site açan ya da var olan bir web adresine girmeye çalışınız aynı kısaltılmış sembolü göreceksiniz.

İnternet bugün hayatımızda çok fazla önem arz eden ve gittikçe de yeni sayfalara yer veren bir dünya olarak tanımlanıyor. Yani dünyayı saran bir ağ olduğu bizce kesin. Adı ile de en doğru tamımı başarı ile yapılmış.

4.00 avg. rating (79% score) - 13 votes

WWW’nin anlamı nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

etturq29 Kasım 2010

www değil de aaa da olabilirmiş demek. güzel paypalışm için tşkler admin

ezberimsin01 Aralık 2011

www değilde başka bişi olaydı hiç yakışmazdı kanımca 😀

selo18 Eylül 2013

bence güzel bişe worl wide web in sayesine interneti kulanıyonuz

afat06 Ekim 2014

WWW. anlamı nedir hiç düşündün mü? Sadece internet olayı yada link bağlantısı değildir,Buraya dikkat..
WWW’ ingilizce açılımı , ‘World Wide Web’
WWW’ Türkçe açılımı , Dünyayı Saran Ağ’
kısaca kuranı kerim kitabımızda geçen bir kıyamet alametidir, denmiştir ki, ‘kıyamet alametinin en büyüğüdür tüm evlere girecektir,her şeyi kolaylaştıracaktır ve o en büyük kıyamet alametidir… Maalesef ‘internet’ en büyük kıyamet alametidir, hepimiz tamamen bağlı olmuş durumdayız…

Frodo21 Ocak 2016

Genel İnternet üzerinde yapılan ve belirli dokümanlar dan oluşan bu bilgi sistemi olarak bilinmektedir. Bunların her biri Web sayfası olarak anılıyor ve bilgisayarda tarayıcı ile yürütülüyor. Tüm metinler, videolar ve bir başka multimedya hesapları ile beraber bu tip iletişim bağlantıları sağlanıp belirli linkler aracılığıyla işlemler de yürütülmektedir. Sistemde ki işlemler de bunun paralelindedir.

happerdeath03 Ocak 2017

Dünya çapında Ağ demek güzel bişey ‘www’ 😀 Worldd Widee Webb
Network is nice to say ‘www’ 😀 db

Hatice13 Ocak 2018

Teşekkürler

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır