Torrent nedir?

Ana Sayfa » Teknoloji » Torrent nedir?
Torrent nedir?

Torrent kavramını anlamamız ve öğrenebilmemiz için bazı terimler hakkında bilgimizin olması gerekiyor. Bu kavramların ilki P2P. P2P kavramına peer-to-peer ya da kullanıcıdan kullanıcıya anlamında kullanılan kısaltılmış bir paylaşım terimidir diyebiliriz.

Dünyanın herhangi bir nokasından bir bilgisayar kullanıcısı bilgisayarındaki dosyayı paylaşıma açar ve bunu bir site üzerinden diğer kullanıcılara sunar. Kullanıcılar paylaşıma açılan dosyayı indirmek için dosyayı paylaşıma açan kişinin verdiği linke tıklayarak dosyayı indirmeye başlarlar. Dosyayı indiren kullanıcılar eğer paylaşımı kapatmazlarsa başka kullanıcılar da onlardan bu dosyayı indirebilir. Yani indirim halindeki bir dosya aynı zamanda diğer kullanıcılarla paylaşılır. Dosyayı indirip paylaşıma açan kişi sayısı ne kadar fazlaysa o dosyayı indirmek de o kadar kolaylaşır. İşte bu olayların gerçekleştiği bu inanılmaz büyüklükteki illegal platformlara torrent adı verilir.

Bu platformlardaki dosyaları indirmek için torrent programına ihtiyacınız vardır. Bu programın başlıcaları, Utorrent, Bitcomet, Azureus’dur. İllegal dosya kullanımı dünya çapında giderek artsa da ülkelerin bu korsan indirme işlemine getirdiği cezaların yaptırım oranları ve şiddeti de aynı oranda artmıştır. Türkiye’de son zamanlarda yürürlüğe giren, torrent kullanıcılarına yönelik yasalar da bunun en iyi örneklerinden biri. Bu yasalar Avrupa’ya göre ülkemizde oldukça düşük olan torrent kullanımını şimdilik pek etkilemese de ileride ne gibi sonuçlar doğuracağı bilinmez.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Torrent nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır