Televizyonu kim icat etmiştir?

Ana Sayfa » Teknoloji » Televizyonu kim icat etmiştir?
Televizyonu kim icat etmiştir?

Mekanik televizyon sisteminin öncüsü sayılan Alman Paul Gottlieb Nipkow’un çalışmalarından yararlanan İskoçyalı John Logie Baird, İngiltere’de yaptığı çalışmalar sonucunda 1924’te radyo dalgalarıyla görüntü iletmeyi başardı.Televizyon icadının tarihi de 1924 sayıldı.Televizyonun icadından sonra Avrupa’da, televizyon artışı büyük ölçüde arttı.

John Logie Baird, yaptığı icadın insanlar için bu kadar önemli olduğunu bilmesede, tarihteki yenilikçi, parlak ve akıllı icatlar arasında yer aldı.Günümüzde yaygın bir biçimde kullanılmakta olan televizyon, ülkemizdeki ve tüm dünyadaki gelişmeleri anında öğrenmemize, içerdiği programlar sayesinde insanları eğlendirmeye olanak sağlıyor.

Dünya üzerindeki ilk düzenli televizyon yayını BBC tarafından 2 kasım 1936 yılında Londra’da  gerçekleştirildi.Ayrıca BBC kanalı 1967 yılında da ilk renkli televizyon yayınını yaptı.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Televizyonu kim icat etmiştir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Nilay07 Ağustos 2010

Televizyon olmasa kim bilir ne yapardık? Belkide bir çoğumuzun vazgeçilmezi televizyon.Allah johndan razı olsun. 😀

SeliboğA30 Eylül 2010

Televizyonu kim icat etti hiç araştırmamıştım.Aslında hiç umrumda da değil. 😀 Ama magazin programlarını hiç kaçımadan izlerim.Özelliklede pazar keyfini.Sanırım Jhon’a bunun için minnettarım. 🙂

fatma nur02 Mart 2011

allah razı olsun televizyon olmasaydı biz haber hava durumunu öğrenemezdik 😀

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır