Nanoteknoloji nedir?

Ana Sayfa » Teknoloji » Nanoteknoloji nedir?
Nanoteknoloji nedir?

Yunanca bir kelime olan “Nano”, “Cüce” anlamına gelmektedir. Ancak 10 atomun bir araya gelmesiyle bir nano parçacığı oluşur. Bu gelişmiş teknoloji yapıları, cihazları ya da sistemleri santimetrenin milyarda biri ölçeğinde incelemeye, tasarlamaya ve üretmeye olanak sağlar. Nitekim nanoteknoloji sayesinde devasa boyutlarda olan bilgisayarlar artık elde taşınabilecek düzeye getirilmiştir.

Nanoteknolojinin en büyük özelliği, ürünlerin atom ve molekül düzeyinde incelenmesine ve değiştirilebilmesine olanak sağlamasıdır. Çünkü herhangi bir madde nano ölçeğinde iken, normal boyutlarında olduğundan çok daha farklı özellikler gösterebilir. Bu yüzden nanoteknoloji sayesinde birçok yenilikler yapılmaktadır. Günlük hayatımızda kullandığımız elektronik, kozmetik, seramik yapılı ürünler ve daha birçok ürün nanoteknolojinin eseridir.

Bilim insanları nanoteknoloji sayesinde gelecek senelerde daha hızlı bilgisayarların üretilebileceğini düşünmektedir. Ayrıca boya sanayinde kullanılarak daha hafif boyalar yapılabileceği ve uçak gibi araçlarda kullanıldığında toplam ağırlığını düşürerek daha az yakıt tüketilmesine yol açacağı sanılmaktadır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Nanoteknoloji nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SzolnoK04 Aralık 2010

günümüz teknolojisi nano teknoloji ve tüm dünya devleri bu teknoloji ile uğraşıyor. teknoloji gerçekten hızlı ilerliyor. bundan 10 sene sonra ne çıkacak bakalım merakla bekliyorum (77)

hunk4R04 Aralık 2010

Nanoteknoloji ilgi çekici bir ilan üniversite de bölüm olarak tercih etmelisiniz (8)

mos05 Aralık 2010

Nanoteknolojinin öenmi gün geçtikçe daha da artacaktır. Buna bağlı olarak uygulama alanları da genişleyecektir.

Haylazgenc05 Aralık 2010

Nano teknoloji her yönüyle çok ilginç. (49)

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır