MP3 nedir?

Ana Sayfa » Teknoloji » MP3 nedir?
MP3 nedir?

Fraunhofer-Institute firması tarafından geliştirilen mp3, sıkıştırılmış bir ses biçimidir. Açılımı MPEG Audio Layer 3 ve dosya uzantısı “.mp3” tür. Aslında mp3’ü, kaset devrini bitiren bir buluş olarak nitelendirmek çok daha doğru olur. Zira günümüzde de mp3 ses dosyaları yaygın olarak kullanılmakta.

Mp3’ün algoritma sistemi diğer ses formatlarından tamamen farklıdır. Kayıplı sıkıştırma yaparak insan kulağının işitemeyeceği ses frekansındaki sesleri atarak sesi sıkıştırır. Ses kalitesini düşürmeden ve az yer kaplayacak şekilde sıkıştırma yaptığı için bu yöntem genellikle CD kalitesindeki seslerin sıkıştırılmasında kullanılır. Zaten yüksek kalitede olması ve oldukça az yer kaplaması, mp3’ü diğer ses formatlarından ayıran en önemli özelliğidir.

Beş dakikalık bir mp3 ses dosyası nın boyutu ortalama 4-5 megabayttır. Aynı dosyanın biçimi wav, pcm, voc veya au olmuş olsaydı, dosyanın boyutu yaklaşık 50 megabayt olurdu. Bu durum hem depolamada, hem de ses dosyalarını taşımada (müzik çalar, flash disk vb.)  bizler için büyük sıkıntılara yol açardı.

Mp3 ses dosyalarını oynatmak ve yazdırmak için piyasada birçok ücretli/ücretsiz program mevcut. Bunlardan en popüler mp3 oynatıcısı Winamp, yazıcısı ise Nero‘dur.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

MP3 nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

KaaN*31 Ocak 2011

Mp3 bugüne kadar geliştirilmiş en iyi ses dosyası biçimi bence. Tabi bununla birlikte korsancılıkta başını alıp gidiyor. Herkes CD satışı yok diye ağlıyor. 🙂 Hele bu durum ülkemizde içler acısı. 😀 Çare bulmaya çalışan yerli/yabancı çok firma var fakat asla önüne geçilecek gibi değil.

Ulaş02 Şubat 2011

@KaaN, mp3 en iyi ses dosyası değildir.. tam tersine kötülerden biridir.. mesela bi track cd düşün bi cdde 15 parca oluyor ve birde mp3 cdsi düsün icinde 200 300 sarkı oluyor sence aradaki fark nasıl kapanacak? tabiki sesden ödün vererek. birde eski plakları düşün o sistem eski diye düşünebilirsiniz ama en iyi ses hala plaklardan gelir.. ve yine hala en iyi görüntü vhs kasetlerdedir.. görüntü dvd den bile iyidir. o yüzden filmler hala bantlara cekilir..

Kaan*03 Şubat 2011

@Ulaş; sence bir cd ye 15-20 şarkı sığdırılmasının ticari bir amacı olmasın? ayrıca vhs kasetteki görüntüyü dvd formatına çevirdiğini düşünürsek elbette kalite bozulacaktır. her kayıt kendi sistemi içerisinde kalitelidir.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır