Mikrodalga fırın yiyecekleri nasıl pişirir?

Ana Sayfa » Teknoloji » Mikrodalga fırın yiyecekleri nasıl pişirir?
Mikrodalga fırın yiyecekleri nasıl pişirir?

Teknolojinin en önemli özelliği insan hayatının her alanında kolaylıklar sağlamasıdır. Zira mikrodalga fırınlar da bu teknolojilerden bir tanesidir. Hızlı pişirme özelliği ile mutfakta büyük kolaylık sağlamakta ve bununla birlikte yiyecekleri pişirmeyi de zevkli hale getirmektedir. Bir patatesi tencerede yarım saatte haşlarken, mikrodalga fırında 10 dakikada haşlarız. Bir etin çözülmesini saatlerce beklerken, mikrodalga fırın sayesinde 15 dakikada çözeriz.

İnsan hayatına büyük kolaylıklar sağlayan bu alet nasıl oluyor da en az elektrik tüketimi ile en kısa sürede herşeyi pişiriyor? Aslında pek karmaşık yapısı yok. Mikrodalga fırın, içindeki magnetron adı verilen vakum tüpünden üretilir. Magnetron 60 hz.’lik elektrik enerjisini mikrodalgaya dönüştürür. Mikrodalgalar besin içindeki su moleküllerini titreştirerek ısıtır ve açığa çıkan ısı ile besinler pişer. Bu nedenle içinde daha çok su molekülü taşıyan besinler daha hızlı pişer.A yrıca fırının içine koyulan kaplar metal veya alüminyum olmadıkça ısınmazlar.

Mikrodalga enerjisi besin içinde ısıya dönüştüğünden dolayı besinde bir radyasyon etkisi oluşturmaz ve besine bir radyasyon bulaşmaz. Fakat hidrojen iyonları saniyede milyarlarca kez titreşir ve salınım yaparlar. Bunu da göz ardı etmemk gerekir. Zira Sovyetler Birliği 1976 senesinde mikrodalga fırınların kullanımını yasakladı. Hâl böyle olunca mikrodalga fırının pekte faydalı olduğunu söylemek doğru olmaz.

5.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

Mikrodalga fırın yiyecekleri nasıl pişirir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

tuqruL02 Aralık 2010

güzel bi bilgi teşekkürler.

ertunç04 Aralık 2010

Bizde var çok kolaylık sağlıyor. Takır takır 2 dk de herşeyi ısıtıyor. :d artık sağlıklı veya sağlıksız her harükarda ölicez 😀

Mustafa04 Aralık 2010

Mikrodalga fırında pişen mantarları çok seviyorum

korkfufan04 Aralık 2010

ben sadece buzlu olan etleri cözmek için kullanıyorum

aykut04 Aralık 2010

çok radyasyon yaydığı söylensede hayatı gerçekten kolaylaştırıyor bu yüzden mikrodalga fırından vazgeçmek mümkün değil 🙂 (15)

Bilal YILDIRIM04 Aralık 2010

Bende Radyasyon etkisi olduğunu düşünüyordum… Ama yokmuş. Önceden çok nadir kullanırdım şimdi ise hemen hemen hiç kullanmıyorum 🙂

Sedat Bozkurt05 Aralık 2010

Hep merak ederdim bunu.Kabı ısıtmadan nasıl ısıtır diye 😀 faydalı bir yazı olmus. (35)

mavisfaw05 Aralık 2010

Bardakta su veya sivi ürünleri isitirken icine metal bir cay kasigi koyarsaniz su cabuk isinir;) 30

tomatito05 Nisan 2015

Mikrodalga fırınlarda metal kullanımı patlamaya sebep olabilir. en tehlikeli maddeler aluminyum metal ve demirdir. asla kullanılmaz.

Yunus15 Aralık 2010

çok büyük kolaylık ama ben pek yararlı bulmuyorum yarardan çok zararı var eski usül fırınlardada yemekler daha bi lezzetli zaten

polis0318 Ağustos 2011

vay anasınaı stam bu ekmek kızartma makınası yaktı benı yawwwwwww sınavı bunun yuzunden gecemeyecegım

zafer apkin08 Temmuz 2014

http://organikanne.net/2013/12/01/yoksa-siz-hala-mikrodalga-firin-kullaniyor-musunuz/

Kanser olmamak veya bir yakınınıza üzülmemek için 1sadece dakikanınızı ayırın bir göz atın derim.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır