Laptop şarjınız çabuk mu bitiyor?

Ana Sayfa » Teknoloji » Laptop şarjınız çabuk mu bitiyor?
Laptop şarjınız çabuk mu bitiyor?

Sayıları gün geçtikçe artan laptopların şüphesiz en büyük sorunlarından biri bataryaların kısa sürede deşarj olmasıdır. Teknoloji her ne kadar gelişmiş olsa da bu soruna henüz bir çözüm bulunmuş değil. Ancak bizler laptoplarımızı tasarruflu kullanırsak deşarj süresini uzatabiliriz.

Bilgisayar üreticileri daha iyi özelliklere sahip bilgisayar üretirken ne yazııki laptop bataryalarında pek bir iyileştirme yapmıyorlar. Hal böyle olunca yüksek donanıma sahip olan laptoplar daha çok enerji tüketiyor. Sonuç itibariyle bu da bataryanın kısa sürede deşarj olmasına neden oluyor. Bataryamızın daha uzun sürede deşarj olmasını istiyorsak aşağıda yer alan tasarruf maddelerinden bir kaçını uygulamamız. Bunun sonucunda muhakkak bataryamızın deşarj süresinde bir artış olacaktır.

 • Tasarruflu bir güç ayarı seçmeliyiz
 • Görsel özellikleri kapatmalıyız
 • Gerekmedikçe fazla uygulama çalıştırmamalıyız
 • Laptopunuzu belirli aralıklarda temizlemeliyiz
 • Laptopunuzu mümkün oldukça serin tutmalıyız
 • Batarya tamamen deşarj olduktan sonra şarj etmeliyiz
 • Doğru adaptör kullanmalıyız
 • Gerekmedikçe harici cihazlar veya flash bellekler kullanmamalıyız
 • Cd/Dvd sürücüsünü boş tutmalıyız
 • Ekran parlaklığı minimum seviyeye indirmeliyiz
 • Sesi kapatmalıyız
 • Ekran koruyucu kullanmamalıyız
 • İnternete bağlanmıyorsak wirelessi kapatmalıyız

Laptop şarjınız neden çabuk bitiyor?

Laptopunuz ilk zamanlarda tam istediğiniz uzunlukta şarj imkanı ile hizmet verecek ama gün geçtikçe süresi kısalan bir şarj süresi ile karşılaşmış olacaksınız. Peki laptop şarjınız neden çabuk bitiyor? Laptop şarjını uzatmak için neler yapmak lazım ve nelere dikkat etmek gerekiyor hemen bir bakalım.

Öncelikle laptop şarjınızın tam olarak dolu olmasına dikkat ediniz. Tam olarak dolum yapıldıktan sonra fişte çekiniz ve kullanıma başlayınız. Genellikle cihazlar ne kadar çalışırsa şarjını da o kadar çabuk bitirmeye başlar. Örneğin birden fazla açılan sayfa bile şarjın çabuk bitmesine neden olabilir

Şarj süresini uzatmak için yapılacaklar

 • Özellikle kullanmadığınız uygulamaları açık şekilde bırakmayınız
 • Şarjın çok önemli olduğu zamanlarda oyunlarınızı kapatarak şarjınızın daha ekonomik olmasını sağlayabilirsiniz
 • Resim ve benzeri görsel uygulamaları kapatabilirsiniz
 • Her pcde buluna güç madundan tasarruf kısmını seçmelisiniz. Bunların içinde sesi kısmak, renk ayarlarını kısmak ve en çok da etkili olan ekran ayarını birazda olsa karartmak olacaktır.
 • Müzik dinlemeyi ve video dinlemeyi özellikle erteleyiniz. Bunlar laptop şarjını çok çabuk bitiriyor olacaktır
 • Bataryanız dolu olduktan sonra tekrar doldurmaya devam etmeyiniz ve çıkarıp çıkarıp yeniden takmayınız
 • Cd ve dvd sürücünüzü boş olarak tutunuz.
 • Kullanım sırasında laptopun ısınmasını engelleyiniz. Isınan bilgisayar daha çok efor sarf ediyor olacak

Tüm bu sayılanları yapıldıktan sonra şarjınızın daha çok gittiğini ve uzun süre sizlere hizmet vereceğini göreceksiniz.

Tablet bilgisayarınız şarjının süresini hangi faktörler etkiler?

Tablet bilgisayarların şarj süresini uzatmak aslında sandığınızdan daha kolay. Bunu yapabilmek için bazı basit noktalara dikkat edebilirsiniz. Mesela kullandığınız tema ve duvar kâğıtlarının şarj ömrünü direkt olarak etkilediğini biliyor muydunuz? Nasıl olur demeden önce yazımıza bir göz atın. Yapılan araştırmalar koyu renk temaların açık renkli olanlara göre daha az pil harcadığını göstermiştir. Yani duvar kağıtlarınızı koyu renklerde seçerek şarj ömrünü uzatabilirsiniz. Yine animasyonlu temalar da en çok enerji harcayanlar arasında yer alır. Telefonlar için de bu tarz temaların tercih edilmemesi gerekir. Son zamanlarda çok kullanılan 3D grafikler de en çok enerji harcayan uygulamalar arasında sayılabilir.

Aslında şarj süresini uzatmak için etkili başka yöntemler varken ekran parlaklığı ile uğraşmak size çok fazla avantaj sağlamayacaktır. Yine de maksimum korunma isteyen kullanıcılar gündüzleri otomatik ayarda kullandıkları ekran parlaklık seviyesini akşamları daha da düşürebilirler. Çünkü günümüzde ekran ışığı ile oynamanız kaliteli bir kullanım zevkinden sizi mahrum bırakacaktır.

Bilgisayar ve tabletlerde en çok şarj yiyen uygulamalar kuşkusuz internet ve wifi. Yapılan araştırmalar 3G teknolojisinin ve GPS uygulamasının cihazınızın şarj süresini hızla tükettiğini gösterir. Yine interneti kapatarak 3 saate kadar bir tasarruf sağlayabiliyorsunuz. Bunun için ihtiyaç duymadıkça wifinizi, internetinizi ve GPS’inizi açmayın. Yine Bluetooth da sadece kullanacağınız zaman açılmalıdır. Wifi açık dursun diyenler de androidle otomatik eşleştirmeyi kapatarak enerji tasarrufu yapabilir.

Şarj süresini uzatma yollarından birisi de açılan uygulamaların kapatılması. Tam olarak kapatılmayan ve arka planda çalışan uygulamalar hızla sürenizi tüketecek ve şarj gereksinimine yol açacaktır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Laptop şarjınız çabuk mu bitiyor? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

ClupMania07 Haziran 2010

Laptop şarjı yaklaşık 2 saat gidiyor fakat şöyle bir kötü etken var elektriklerin kesilmesi sonucunda ekran parlaklığında bir kayıp söz konusu oluyor buna bir çağre bulabilirsem çok daha iyi olacak.

Seko07 Haziran 2010

bENİM LAPTOPUN KEŞKE ŞARJI BİTSE hİÇ AÇAMADIM Kİ sürekli donuyor

furkan17 Haziran 2010

abiler benim leptomun şarjı doluyor ben gereken ayarları yapıyorum ama pil 5-6 dakikada bitiyor nasıl iştir bu lütfen yorum

Admin17 Haziran 2010

Merhaba Furkan,

Bataryan laptobuna takılı ve uzun süredir de böyle kullandıysan, gün geçtikte sarj süresi kısalıyor, yani bataryanın ömrü azalıyor.Böyle durumlarda bataryanı şoklattırman gerekir.Anca bu işlemi bildiğim kadarıyla bilgisayar firmaları laboratuvarlarında yapmakta.Örneğin; Acer, Asus, Casper vs. Bir farklı işlem olarakta yeni 6 yada 8 hücreli laptobuna uygun batarya alabilirsin.Zannediyorum ki, 100$ ile 150$ arasında değişen fiyatları var.Umarım çözüm bulursun 😉

Esenlikler dilerim.

burayayaz08 Temmuz 2010

Yukardaki dediklerini sadece batarya süresini uzatmak için kullanırsak bilgisayarla çok fazla iş yapamayız. Sonuçta laptopun da bir kullanım amacı var. Çalışan insanlarız.
Burda önemli olan batarya dolunca fişten çıkarmak.

Admin08 Temmuz 2010

Batarya dolunca fişten çıkarıp, bittiğinde tekrar fişe takarsanız bataryanızı düzgün kullanmış olursunuz ve batarya ömrü daha da uzar.Tabi bunu laptop kalapı iken yaparsanız. 🙂 Zira konuda bahsedilmek istenen yapacağınız işlemlerin önceliği ve yoğunluğu değil, laptopunuzu daha uzun süreli açık tutmaktar.

Elbette çalışan insanlarsınız, işlemleriniz var fakat laptopu fazla enerji harcayacak şekilde kullanırsanız batarya süreniz uzun olmayacaktır.Laptopunuzu düzgün bir biçimde fişe takıp çıkarsanız bile.

hasan budakçı10 Temmuz 2010

ctrl+alt+del kullanmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. gereksiz herşeyi sonlandırın.

“işlemler” kısmından sonlandırın.

hem cpu hemde ram kullanımı düştüğü için pc hızlanacak ve az enerji tüketecek.

Furkan ÇINAR13 Temmuz 2010

Bende aynı zamanda bir laptop sahibiyim.Ancak artık alıştım şarjının az gitmesine.Hep fişte takılı duruyor kablosu:)Masaüstü bilgisayar görevi görüyor.Nerede fiş varsa oralarda açabiliyorum:)Bu seçenekleride deneyeceğim.

emre çakır16 Eylül 2010

benim laptop bazen kendi kendine kapanıyor ne yapmalıyım acaba??? nasıl yerlerde kullanmalıyım???:))

Admin18 Eylül 2010

Bilgisayarınız muhtemelen ısınma probleminden dolayı kapanıyor. Sabit bir yerde ve soğutucu ile kullanırsanız daha sağlıklı olur.

Eğer kapanmasının başka bir nedeni var ise bir teknik servise göstermelisiniz.

teknoteks02 Ekim 2010

Dizüstü bilgisayarımın şarjının çabuk bitmemesi için verdiğiniz önerileri tek tek uygulamaya başladım, umarım faydasını görürüm

Ahmet Remak06 Kasım 2010

En İyi Marka Casper mi? Toshiba mı?

Admin06 Kasım 2010

Toshiba’yı tavsiye ederim. Firma ve alt yapı olarak Casper’dan daha güçlü.

dracologia05 Aralık 2010

Şarjları en iyi giden laptopların ASUS markası olduğunu düşünüyorum. Bu konuda gerçekten iyiler. (22)

Emrahca07 Aralık 2010

Toshiba Laptopumu yeni aldım. Ve ilk aldığımdan beri, eğer evde kullanıyorsam bataryayı çıkarıp sürekli şarda takılı kullanıyorum. Haftada ya da iki haftada bir bataryayı takıp full şarj ediyorum. Ve tekrar özenle bataryamı saklıyorum.
Arkadaşlar herşeyin bir ömrü vardır. Bataryalarında bir dolum süresi var. Bunu aştığınızda batarya yı ne yapsanız geri gelmez. Mesela 2000 dolum gibi. Her doldurduğunuzda bu süre düşüyor. O yüzden ne kadar kısa sürelerde şarj işlemi o kadar ömür kısalığı demektir. Bunu yapın ve dikkate alın mutlaka.

bilgisayarcı16 Ocak 2011

arkadai lar şimdi laptop için öncelikle küçük bir güneş paneli alın bunların fiyatı 15 ve ya 20 tl ondan sabahları laptobun arkasına takın oradaki kabloyu laptoba takın sabahları kullananın eğer akşam kullanacaksanız ekran çözürliğünü düşürüp işnize davam edin yada isterseniz ekran çözürlüğünü düşürmeyi bilgisayarı arada bir kapatın bu sayede pilde şarjda uzun süre dayanır :))))):) 🙂

yazarçizer07 Şubat 2011

laptop şarjı yandığında garanti kapsamına giriyor mu bilen var mı arkadaşlar?

Wm11 Şubat 2011

Şarjın en fazla tasarufta olması performans ayarını düşürecektir. Fakat çoğu yeni çıkan notebooklarda batarya ile ilgili yazılımlar var. Kurup deneyin, güç tasaruffu özellikleri mevcut.

Canberk Çiftçi12 Şubat 2011

Ben şarj sorunum yok netbook kullanıyorum bu dediklerini yaptığım taktirde full 9 saat gidiyor 🙂

Kemal A.21 Şubat 2011

Hayır batarya öldüğünde garanti kapsamına girmez.

irsatur08 Nisan 2011

bu uygulamaları yaptıktan sonra ne işe yarayacak laptop kardeşim.at çöpe gitsin..ekran seviyesini düşür.müzik dinleme.cd takma.flash bellek takma saçmalık…

merve16 Haziran 2011

Benim laptopun markası Toshiba. ürün özelliklerinde bataryanın 4.5 saat dayandığı belirtilmişti. Buradaki adımları uygulamama rağmen şarjım 2 saatten daha az süre dayanıyor. Sizce bataryamda mı sorun var? Alalı bir hafta bile olmadı. Servise götürmeli miyim?

Bülent16 Haziran 2011

Sevgili merve, şuana kadar üretilmiş en iyi batarya 8 hücrelidir. Bu batarya bile diz üstü bilgisayarların 4.30 saat dayanmasını zor sağlar. Okuduğunuz özellik maksimum seviye olabilir. En düşük güç tüketiminde o verimi elde ebileceğinizi yazmış olabilir. Yinede servise götürmenizde fayda var.

merve16 Haziran 2011

Anladım. Çok teşekkür ederim.

difficuLt05 Temmuz 2011

benim laptobumun şarzı %100 iken çıkardığımda 15 dk sonra tamamiyle bitiyor güç tasarrufunda durduruyorum ne yapmalıyım başka ?

ahmett06 Temmuz 2011

diffucult senin batarya ölmüş dostum. tam sarjı olan ve sağlıklı bir batarya 1 saatten az gitmez. o yüzen yeni batarya alacaksın tamiri filan olmaz geçmiş olsun

leptop sahibi01 Ağustos 2011

bnm toshiba ve cok menmunum ama bi salak lik yaptım fişe tkılı hep ama ikide bir sarj bozzuluyor hiç elektirik gelmnio bide önceden 5 dak oluodu simdi 10 dkka oldu tskrler aadmin cevap verirsen sevinirim neden bozuluyor olabilir

akın01 Ağustos 2011

admin bnm sarj cok cabuk bitio napmalıyım

gizem21 Ağustos 2011

ben laptop alıcam toshiba satellite ile casper nirvana arasında kararsız kaldım casperın özellikleri daha yüksek fiyatı da daha uygun ama bircok insan toshiba al diyo cok kararsızım sizce hangisini almalıyım lütfen yardımcı olun

Murat21 Ağustos 2011

Gizem ben de sana toshibayı öneririm. Neden diye soracak olursan, alacağın cihaz emin ol caspere göre daha güçlüdür. Uzun vade de seni memnun eder. Aynı zamanda toshiba casper kadar ısınmaz. Pek çok arkadaşımda casper var, ısınmadan şikayetçiler. Hamuru koysan ekmek olur o derece. Caspere asla düşünme.

akın24 Eylül 2011

benm leptop toshiba 3 kere yere düştü hiç kırılmadı bencede en iyiysi toshiba bide hişç bataryayı takmasam yeniden düzelirmi?

Taner30 Ekim 2011

Arkadaşlar eğer bataryanız 5-6 dakkida bitiyor ise 1-2 ay çıkarıp bilgisayarınızı kullanın ben dene dim artık 2 saatte gidiyor bataryayı dinlendirmenizi tavsiye ediyorum.Hem zaten hep şarjda kullanmıyomusunuz 😀

orhan07 Aralık 2011

benim bataryamın şarjı 1 saatten az gidiyor alalı 2 sene oldu hemen hergün kullanıyorum

Nurettin13 Mart 2012

arkadaşlar benim sony laptop’un bataryası tam dolu iken 2 saat kullanımda gidiyor ama dolu bataryayı kullanmazsam bile kendi kendine kapalı halde iken bile 3 günde boşalıyor ne yapmalıyım..

Oktay24 Mart 2012

6 hücreli pil hp laptop bilgisayarları için verdiğiniz seç.eneklere uyarsak kaç saat dayanır

eyinas07 Nisan 2012

arkadaşlar bn lenovo ideapad serisi kullanıyorum pil şarjını yarım dolsun olarak ayarlamıştım fakat daha sonra değiştirmek istediğimde bulamadım bilen biri yardımcı olabilir mi? cevap bekliyorum tşk.

Tugba Ata17 Eylül 2012

Merhabalar ben leptopumu yeni aldım bilgisayarla fazla işim oluyor pilini tam bitirmiyorum ama şarja taktıgımda %100 demiyor sizce proplem ne olabilir biraz takıntı yaptım yardımcı olursanız mutlu olurum?
Şimdiden teşeküler:)

caner08 Aralık 2012

dell marka leptop almıştım 2 sene oluyo çok ısınmaya b aşladı ve şarjı çabuk bitiyor devamlı soğutucu çalışıyor… acaba sorun bataryadamı soğutucudamı batarya alsam yine biterse:)

murat bayındır11 Aralık 2012

merhaba arkadaşlar bir sıkıntım var yardımcı olursanız memnun olurum şimdiden tşk edrim acces point ile internet kullanıyorum fakat internet laptobu şarja takınca geliyor fişi çekince yani elektrik pirizi çekince internet gidiyor enteresan bir durum fikrinizi bekliyorum tşk edrim…

sedat31 Aralık 2012

Abicim 1 saatte şarj doluyor bilgisayar 10 dakika veriyor ama 2 dakikada bitiyor.

melek05 Ocak 2013

arkadaşlar benim bilgisayarım şarjını takmadan açtığımda %93 pil gösteriyor fakat bilgisayar birden kapanıyor bende sürekli şarjı takılı kullanıyorum masaüstünden farkı kalmadı buna bir çözüm bulamaz mıyım?

mertx28 Ocak 2013

arkadaşlar benim laptopu alalı 2 yıl anca oldu http://www.sony.com.tr/product/vaio-e-serisi/vpceb2m1e-wi bu pc yi full şarj ediyorum sonra sarjdan çıkarıyorum en fazla 20 dk gidiyor bu yukarıda yazan seçenekleride denedim fakat çok az bir etkisi oldu ne yapmalıyım? bu pc nin bataryası kaç tl dir yardım edebilrmisinz ? 🙁

Cem a.01 Şubat 2013

arkadaşlar bende notebook alcam casper alcam çünkü özellikleri güzel fiyatlarıda çok uygun CN TKP-820C ADLI CASPER NOTEBOOK ALCAM BENCE GÜZEL İŞİMİ GÖRÜR WİNDOWS 8 Lİ AYRICA BENCE GÜZEL…

şevval05 Şubat 2013

merhaba arkadaşlar, benim laptopum samsung marka. alalı daha 1 yıl henüz olmadı. laptopumu şarjdan çıkardıkdan yaklaşık 20 dk sonra %8 e düşüyor ne yapmalıyım ?

yasin kurt09 Şubat 2013

benim laptopumda 2009 da aldık ama şimdi %30 olunca bilgisayar anında kapanıyor önceden %10 olunca bilgisayarı fişe takın diyordu şimdi demiyor birde şu var bozuk batarya elektirik faturasını da etkilermi yani elektrik faturası bozuk bataryadan daha fazla katlanırmı lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler:)

ibrahim kılıçoğlu10 Şubat 2013

bence casper toshibadan daha iyi benim 2 tane bilgisayarım var ikiside 1000 liralık toshiba ve casper sorarsanız tabikide casper çnükü ikiside 1000 liralık olmasına rağmen casper 8 gb ram 2 gb ekran kartı var toshiba ise 4 gb ram ” gb ekran kartı he bide casperin şarjı tam takılıyken 4,5 saat toshibanın 2 saat haberiniz olsun

egemen13 Şubat 2013

Bendede acer var alalaı 1 yıl oldu şarzı 3 boyutlu oyunlarda 40 dakika normal film felan izlerken 2 saat ya da 1 saat 50 dakika dayanıyor 6 hücreli .Bnm önerim ise laptobu ilk aldığınızda batarya kullanımı önemlidir fazla oyun oynamayın laptoblar masaüstü bilgisayara benzemez hassaslardır şarz % 100 oldumu çekin şarzdan %10 olunca zaten uyarı geliyor ozaman şarza takın aksi taktirde sürekli şarzda durarsa ömrü azalır ve ram yanabilir

egemen13 Şubat 2013

Bide bazı kişiler bataryayı çıkarıp laptobu sürekli elektrikle kullanmadan yana .Bu çok yanlıştır özellikle Li-ON pilleriniz varsa bataryayı çıkararak kullanmayın.Zaten batarya en ideal kullanım uygulansa bile 3-4 senede ömrünü tamamlar.

dogukan balta12 Haziran 2013

dracologia ile aynı fikirdeyim en iyi marka ASUS tur hem şarj hem dayanıklılık konusunda.
Benim pc min dayanma süresinde 3 saat yazıyor ama 1.50 saat oynuyorum ve şarj 9 a iniyor acaba ploblem win 8 olmasımı ?

dogukan balta12 Haziran 2013

Ve casper alacaklar için soylüyorum bence almayın
çunki casperin iyi bir marka olduğunu düşünmüyorum exper de onun alt firması

furkan öztürk20 Haziran 2013

neden benim toshiba ama pil göstergesi bir leptopun pilinin ömrü fazla olduğunu ve bazenleri az olduğunu gösteriyor sizten yardım beyliyorum

asus27 Haziran 2013

bende yeni aldım laptop 2 gün faln oldu asus şarjı normalde ne kadr dayanması gerkiyor ekran parlaklığını falanda azalttım

mustafa eren14 Temmuz 2013

bende lenovo laptop alalı 4 sene oldu bir kere batarya değişti ama ginede 5-6 dakkada bitiyor
li-on batarya

deniz21 Temmuz 2013

Bence casper i5 2gb ekran karti var oynamadigim oyun yok ve alali 1 yili gecti sarj suresi wolftiem ve nffs worlde 1 saat dusuk ayarda 3saatin altina dusmedi belki sans ne diyeyim :::)))filmde bile ses ve goruntu kalitedi mukemmelken 2filmi izliyorum iyi gunler

Nazlı26 Temmuz 2013

Merhaba arkadaşlar bana hediye geldi laptop ve markası grundıg güç planı olaraktan dengeli yi seçmiştim ama arada değiştiriyorum güç tassarrufunu seçiyorum bende de şarjı çok çabuk bitiyor.Yabancı dizi arşivim var dizi-film çok izliyorum bununda etkisi büyük biliyorum ama izlemediğim zamanlarda da şarjı çok kısa sürelik kullanabiliyorum. Windows 8 ve kullanımına daha alışamadım önericeğiniz bi bilgi var mı ne yapmam lazım..

efecan31 Temmuz 2013

Sajim cok cabuk bitiyor telefunu markasi samsung s2 arkadaslar pogram falan yda ic sarji bitirmeck birsey yok mi enrji dola bilir.

Görkem Balta05 Ağustos 2013

Güç planını hangisi tercih edersiniz.

büşra paycı20 Ağustos 2013

acer laptop şarjı 2 saat sürüyo normalmi acaba

nedir bu laptoptan çektiğim27 Ağustos 2013

sözde bataryası 4 saat gidiyior ama 2 saat bile dayanmıyor mecburen bataryayı çıkarıyorum şarj aletini takıp kullanıyorum

suna halıcı/suna31 Ağustos 2013

mrb arkadaşlar ben yeni pc almayı düşünüyorum ama karar veremedim asus ve toshibayı önerdiler ama hangisini alsam bilemiyorum sizce hangisi daha iyi yardımcı olabilir misiniz?

Hiç kullanma04 Eylül 2013

Yahu kardeşim sen de öyle bir maddeleme yapmışsın ki resmen “Bilgisayarı hiç kullanmayın öyle dursun.” diyorsun

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır