Lambayı kim icat etmiştir?

Ana Sayfa » Teknoloji » Lambayı kim icat etmiştir?
Lambayı kim icat etmiştir?

Bugüne kadar yapılmış en iyi icatlar arasında gösterilen lamba aynı zamanda geceleri hayatımızı aydınlatan bir buluştur. Kimyanın yanı sıra iş adamı ve ünlü bir mucit olan Thomas Alva Edison, çalışmaları sonucu insanlığa büyük yarar sağlayan lambayı icat etmiştir.

Edison, bilim arkadaşlarıyla ummalı bir çalışma sürdürüyordu. Uykusuzluk, yorgunluk ve başarısızlık hiçbir zaman onun için caydırıcı unsur olmadı. Ancak arkadaşlarından bazıları inançlarını çoktan yitirmişti. Öyle ki, arkadaşlarından biri Edison’a, “Artık bu işi bıraksak, bine yakın deney yaptık ve hiçbirinden sonuç alamadık” dedi. Bunun üzerine Edison, “Evet, hiçbir sonuç elde edemedik ancak aradığımız şeyin bin farklı şekilde yapılmamasını öğrendik” dedi. Bu söz, Edison’un tarihe geçmiş en önemli sözüdür.

Edison, bir tesadüf sonucu aklına gelen ipi küçük parçalara ayırıp, kömürleştirdikten sonra lambaya taktı. Ardından lambanın havasını aldı ve elektrik verdi. Sorunsuzca çalışan lambanın başında arkadaşlarıyla birlikte saatlerce durdu. Thomas Alva Edison böylece 1879 yılında önemli icatlardan birine imza atmış oldu. 1880 yılında da evlerde kullanılabilecek güvenli lambalar üreterek tanesini 2,5 liradan sattı. Edison, Joseph Wilson adında bir ingiliz bilimciyle birleşerek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdu.

Edison’un İcatları

Gelmiş geçmiş en büyük mucitlerden birisi olan ve icatları ile şimdi bile hayatımızı kolaylaştırıp kedisinden sonra birçok önemli buluşa kaynaklık eden Edison’un yaptığı çalışmaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Edison’un şimdiye kadar bilinen ilk icadı oy kaydedicidir. Yine borsadaki değerleri kaydeden bir makine daha yapmıştır. 1868 yılında oy kaydedicisinin patentini alan Edison bunun için de bir atölye kurmuştur.
  • Edison yine 1876 yılında dünyada ilk olma özelliğine sahip Endüstriyel Araştırma Merkezini kurmuştur.
  • İcatları ile bilinen ünlü bilim adamının diğer bir buluşu ise ses kayıt cihazıdır. 1877 yılında kamuoyuna duyurulan bu cihaza fonograf denmektedir.
  • Ses kaydedicisini geliştirerek gramofonu bulmuştur. Bu icat sırasında Edison cihaza eğilip “merhaba” dediğinde bu sözün tekrar edildiğini görür. Edison’un bulduğu bu sistem 1920 yılına kadar kullanılmış, elektrik sisteminin icadı ile kullanımı azalmıştır.
  • 1878 yılında ark lambası üzerinde çalışarak onu geliştirmiştir.
  • Karbonlu elektrik ampulünü icat etti ve bu icadı o yıl NewYork sokaklarında kullanılmaya başlandı.
  • Otomatik tekrarlama özelliğiyle daha da geliştirilmiş bir telgraf cihazı yaptı.
  • Hayatının en büyük icadı ise Edison etkisi olarak bilinen elektron yayılmasıdır. Bu icat ile ampul halk arasında yaygınlaşmaya başladı. Yine birçok yeni buluşa da ilham kaynağı oldu. Ampulün bulunmasının ardından bu icadı geliştiren Edison, elektrik santrallerinin kurulmasına öncülük etti.
  • Yaptığı bir cihaz ile aynı anda dört tane telgraf çekilebildi.

 

3.90 avg. rating (77% score) - 10 votes

Lambayı kim icat etmiştir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

efecan bulut10 Mart 2015

cok iyi bisey yazmışlar

miley05 Nisan 2015

çok güzel şeyler yazmışlar 5 yıldızı hakediyorlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır