İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Ana Sayfa » Teknoloji » İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz?
İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Hayatımızın her alanında kullandığımız internet, her geçen gün bizlere farklı yenilikler sunmakta. Buna paralel olarak bizi bekleyen tehlikeler de artmaktadır. Kuşkusuz internetin en çok rağbet görmesinin nedenlerinden birisi de alışveriş. Günümüzde bir marketten veya mağazadan alışveriş yapar gibi internet üzerinden de pek çok ürün satın alıyoruz. İşte bu noktada alışveriş yapacağımız sanal mağazayı doğru seçmeli, bizim için alışverişi ne kadar güvenilir hale getiriyor buna dikkat etmeliyiz.

Uygun fiyat ve cazip ödeme koşulları iç güdüsü çoğu zaman kişi de alışveriş isteği uyandırıyor. Alışveriş bilinçsizliği ve yanlış mağaza seçimi de buna eklenince istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden internet üzerinden alışveriş yaparken şu hususlara dikkat etmekte fayda var.

  • Sanal mağaza seçiminde doğru kararlar vermeliyiz. Mümkün olduğunca büyük firmaların alt kuruluşları olan, seçki ve gözde mağazaları tercih etmeliyiz.
  • Mümkün olduğunca 3d secure ödeme hizmeti sunan alışveriş sitelerini tercih etmeliyiz.
  • SSL güvenlik sertifikası olan alışveriş sitelerini tercih etmeliyiz. Çünkü SSL, alışveriş esnasında bilgilerimizin güvenliğini sağlar. Bunu adres çubuğundan “https://” olarak kontrol edebiliriz.
  • Alışveriş yapacağımız mağazanın sabit telefonu, adresi, e-posta adresi ve vergi numarası olup olmadığını kontrol etmeliyiz.
  • Satın alacağımız ürün için alışveriş mağazasının garanti verip vermediğine, geri iadesinin ve satış sonrası desteğinin olup olmadığına dikkat etmeliyiz.
  • Alışveriş yapmadan önce mağaza hakkındaki yorumları okumalıyız. Şikayet konuları var ise muhakkak değerlendirmeliyiz.
  • En önemli unsurlardan biri olan ve alışverişi tamamlamamıza yakın bize sunulan hizmet sözleşmesini muhakkak okumalı, en azından gözden geçirmeliyiz.

Hepsiburada, Hızlıal, Gittigidiyor, Sahibinden, Bimeks, D&R, Gold, Teknosa ve Darty  güvenilir alışveriş sitelerindendir. Alışverişten önce fiyat araştırması yapmayıda unutmamalıyız.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Umut19 Şubat 2011

Faydalı bilgi için teşekkürler.

Metehan Türkdönmez20 Şubat 2011

SSL çok önemli bir faktör. Önemli olan güvenilirlik ucuz olabilir yada sadece alış yapabilirler 🙂

kimberly22 Şubat 2011

Daima hızlıal dan alışveriş yaparım sorunsuz bir firma.

AŞKIN TEMEL19 Mayıs 2011

Kendimden örnek vermek istiyorum ben bir şey alma istediğimde bunun %80 nini sanal mağazalardan alırım benim için önemli olan ürün elinde varmı nekadar sürede temin edebilir fiyat zaten araştırırım hangi sitede uygunsa o siteye bakarım yorumlara göz atarım ne derece güvenli bir site söz verdiği sürelerde teslim edebiliyormu gibi zaten aldığınız ürünün garantisini yapan firma karşılıyor sanal mağazayla bir alakası olmuyor genelde bence bakılması gerekenler bunlardır.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır