Hacker nedir? Hacker kimdir?

Ana Sayfa » Teknoloji » Hacker nedir? Hacker kimdir?
Hacker nedir? Hacker kimdir?

Hacker, bilgisayar korsanı anlamına gelir. Aslında hacker bir şeyi bozan kişiler demek değildir. Hacker, programların bilinen özellikleri dışında, bilinmeyen yönlerini de ortaya koyan, onları istediği gibi düzenleyen “suçsuz” kişilerdir. İkinci bir hacker türü daha vardır. Bunlar, hacker’ların yaptıklarını bozan, kötü niyetleri olan kişilerdir. Bunlara crackler denir. Bu hacker’lar sistemlere sızıp, izinsiz bir şekilde erişim sağlarlar. Hacker denilince akla ilk bu tür hackerlar gelir.

Hacker‘lar beyaz ve siyah şapkalı olmak üzere ikiye ayrılır.

Beyaz şapkalılar, iyi niyetli hacker’lardır. Sistemlere zarar vermezler. Açıklarını bulup üreticiye bildirirler. Bazıları güvenlik firmalarının bünyesinde çalışmaktadır.

Siyah şapkalılar ise tehlikeli hacker’lardır. Dolandırıcı, hırsız, yıkıcıdırlar.

Lamer terimi ise hacker özentisi olan acemilere verilen isimdir. Bunların amacı isim yapmaktır. Gizlenmek yerine isimlerini duyurmaya çalışırlar. Amaçları budur. Birkaç teknik ve programla zarar vermeye çalışırlar.

Hacker dünyasına baktığımız zaman Kevin Mitnick, Kevin Poulsen, Richard Stallman ünlü hackerlardandır. Son zamanların en ünlüsü Wikileaks kurucusu olan, kendisini hacker olarak tanımlayan Julian Assange’dir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hacker nedir? Hacker kimdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır