Full HD nedir?

Ana Sayfa » Teknoloji » Full HD nedir?
Full HD nedir?

Full HD, bir çözünürlük ifadesidir. Açılımı Full High Definition olarak tanımlanır. Türkçe’de “yüksek çözünürlüklü yayın” anlamına karşılık gelir.

Televizyondaki görüntü piksel adı verilen noktacıkların bir araya gelmesiyle oluşur. Bu noktacıklar ne kadar fazla olursa, görüntünün kalitesi ve netliğide o derece iyi olur. Full HD LCD televizyonlarda 1920 sıra ve 1080 satır piksel bulunur. Bu sayede daha fazla piksel ekrana sığdırılarak ve sıkıştırılmamış dijital vidyo ile elde edilen yüksek çözünürlüklü görüntüler sayesinde ekranda ciddi bir derinlik, keskinlik ve olağanüstü renkler oluşur. Buda izleyicilere eşsiz bir deneyim sunar.Full HD, teknoljinin ulaştığı en son noktadır.

Bazı LCD televizyonların üstünde bulunan Full Ready ibaresi ise o televizyonun yüksek çözünürlükte yayını alacağını ancak gösterim esnasında Full Hd televizyonlar kadar performans sergilemeyeceği anlamına gelir. Full Ready televizyonlar en fazla 720 piksel çözünürlükte yayını gösterebilir. Oysaki Full Hd lerde en düşük standart 1280×720 piksel çözünürlüktür.

Türkiye’de şuanda Digitürk haricinde hiçbir kanal HD yayın vermemektedir. Bu sebepten dolayı Türkiye pazarında HD televizyon satışı oldukça düşüktür.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Full HD nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Tolga28 Ekim 2010

Fakat UyduNet, Kablo TV hizmetinde HD yayın seçeneği sunuyor ama bu fonksiyon için Teledünya ofislerinden HD kutu almak gerekiyor.

gökhan23 Mart 2011

full hd ye bird eled tv ler eklendi. 🙂 teknolojiyi takip etmek ne mümkün.

Turgut09 Nisan 2011

sağolun işe yarar bilgi

nevzat yılmaz09 Ocak 2015

aydınlattığınız için tşkler…Ben üç boyutlu görüntü sanıyordım

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır