FPS oyunu nedir?

Ana Sayfa » Teknoloji » FPS oyunu nedir?
FPS oyunu nedir?

FPS, First-person shooter yani birinci şahıs nişancı anlamına gelir. İsminden de anlayacağınız üzere direkt olarak olayın içinde olduğunuz, aksiyonun asla kesilmediği bir oyun türüdür fps oyunları. Bol adrenalin hızlı düşünme çevik hamleler evet hepsini ve daha fazlasını bir fps oyununda bulabilirsiniz. Nişançı oyunlarının bir alt kategorisi olan bu oyun çeşidini diğer nişancı oyunlarından ayıran kısımda bakış açısının direk karakterin gözünden olmasıdır. İşte bu sayede herşey gözünüzün önünde olup bitiyor ve olayı derinden yaşıyorsunuz.

Fps oyununun tarihçesi 1992li yıllara kadar uzanıyor. İlk olarak Wolfenstein serisiyle başlayan bu serüven 1998’li yıllarda Half-Life ile büyük bir atılım yaptı. Bu yıllardan itibaren sırayla gelen Counter Strike, Call of Duty, Medial of Honor gibi yapıtlar fps tarihinin altın çağının habercisiydi. Nitekim öyle de oldu günümüze kadar uzanan sürede yüksek görüntü özelliklerininde etkisiyle çok daha etkileyici fps oyunlarını görmek mümkün.

Call of Duty, Bioshock, Half-Life, Killzone, Crysis, Halo, Unreal, Quake, Doom ve Medal of Honor başlıca FPS oyunlarındandır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

FPS oyunu nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır