Fotokopi makinaları nasıl çalışır?

Ana Sayfa » Teknoloji » Fotokopi makinaları nasıl çalışır?
Fotokopi makinaları nasıl çalışır?

Teknolojik gelişmeler her zaman hayatımızı kolaylaştırmamıza yardımcı olur ve zamandan tasarruf etmemizi sağlar. Nitekim fotokopi makinaları da teknolojinin önemli nimetlerinden birisidir. Bir belgeyi saniyeler içerisinde istenilen adette çoğaltır. Peki hiç merak ettiniz mi fotokopi makınaları nasıl çalışır?

Günümüzdeki fotokopi makinaları bilinenin aksine çok basit bir çalışma sistemine sahiptir. Kopyası alınacak belge, fotokopi makinasının camına yerleştirilip çekim tuşuna basıldıktan sonra bir ışık yanar ve belgeyi taramaya başlar. Belgenin ışık alan yerleri, makinanın içinde bulunan ve üzeri selenyum adı verilen bir iletkenle kaplı olan plakaya aktarılır. Aktarılan veri, bu plaka sayesinde iletken hale gelir ve siyah yerler yüklü olarak kalır. Bu işlemler sonucu plakada oluşan elektrostatik görüntü, toner adını verdiğimiz toz tarafından çekilerek boş bir kağıda aktarılır. Böylece fotokopi çekme işlemi tamamlanmış olur.

Fotokopi makinalarının çalışma prensibini anlatmak uzun olsa da tüm bu işlemler birkaç saniye içerisinde gerçekleşir. Ayrıca kopya edilen kağıt makinadan çıkmadan önce 170 derece sıcaklıktan geçer. Bu sayede yazının kalıcı olması sağlanır.

5.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

Fotokopi makinaları nasıl çalışır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ömer12 Nisan 2017

Çok işime yaradı teşekkürler…

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır