Blu-ray disc nedir?

Ana Sayfa » Teknoloji » Blu-ray disc nedir?
Blu-ray disc nedir?

Blu-ray disc, kullanıcılara yüksek depolama alanı sunan yeni nesil optik bir disktir. ilk 2003 yılında Sony Corporation tarafından geliştirilmiş ve dünyanın önemli teknoloji şirketlerinin bir araya gelerek kurduğu Blu-ray Disk Birliği (Blu-ray Disc Association – BDA) adı altında yürütülen bir projedir. Başta Sony olmak üzere Apple, Dell, JVC, Hitachi, HP, LG, Panasonic, Mitsubishi, Sharp, Pioneer, Philips, TDK ve Thomson bu projede yer alan bazı teknoloji şirketlerindendir.

Verileri depolama ve taşıma sorunu her geçen gün biraz daha artmakta. Bu soruna çözüm getiren blu-ray disc, özellikle High Definition (HD) kalitedeki vidyoları, müzikleri, oyunları ve dosyaları saklamak için geliştirilmiştir. Bir blu-ray disc yaklaşık DVD diskten beş kat daha fazla depolama imkânı sunuyor. Blu-ray disc sayesinde yüksek kaliteli vidyoları evde izlemek veya yüksek boyutlu oyunları tek diskte toplamak mümkün hale geliyor.

Blu-ray cihazlar bildiğimiz CD sürücülerden tamamen farklı bir yapıya sahip. Mavi lazer okuma/yazma teknolojisi, blu-ray disclere daha iyi odaklanarak verileri çok daha az bir alana kaydediyor. Ayrıca blu-ray disclerde kullanılan çoklu-katman teknolojisi ileriki dönemlerde 100-200 GB boyutunda depolama alanı imkânı da sunuyor. Fiziksel büyüklüğü 12 santimetre olan tek katmanlı blu-ray disc 25 gb, çift katmanlı ise 50 gb depolama alanına sahip.

Blu-ray ismi aslında “Blue Ray” dan gelmekte.  Fakat bu kelimeler günlük hayatta kullanıldığı için patent verilmemektedir. Bu yüzden isim “Blu-ray” olarak seçilmiştir. Türkçe de “mavi lazer” anlamına gelmektedir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Blu-ray disc nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Hakan Güler12 Ocak 2011

Sanırım ilk yorum yazma şerefi bana ait 🙂 facebookta konuyu gördüm de yazayım ddm. bluray gerçekten depolama teknolojisinde son nokta. nette bazı türkçe sitelerde var bluray film indirilecek. faydalı bilgi olmş tşkler yeni buldum sitenizi güzel bilgiler var bşarlar

Atılım12 Ocak 2011

Birçok elektronik mağzada blu-ray ürünleri satılıyor fakat toplumun %20 si blu-ray ın ne olduğunu biliyor. Bence bu konu ile ilgili Sony Türkiyede çalışmalar yapmalı. En azından bir reklam.

Genc3411 Nisan 2011

Son zamanlarda çoğaldı bluray filmler. teşekkürler bilgi için.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır