Bitcoin nedir?

Ana Sayfa » Teknoloji » Bitcoin nedir?
Bitcoin nedir?

Bitcoin nedir?
Tam ve en iyi tanımıyla Bitcoin, sanal para demektir. Bitcoin diye basılan bir para yoktur. Diğer para sistemleri gibi kağıt ve madeni şekilde yoktur. Sadece elektronik sistemlerde kullanılmaktadır. Türkçe’de az da olsa Bitsikke olarak da anılabilir.

Birçok eleştiri alsa da aslında oldukça akıllıca tasarlanmıştır. Birçoklarına göre dünya ekonomilerinin şah damarı olan paraya karşı sistemli bir bitiriş olsa da kimilerine göre teknolojinin ile internetin sınırlarını keşfetmek için yapılan masum bir deneydir. Bazı uzmanlar bir süre sonra değerinin çok çok düşeceği, resmi olarak kullanılamayacağı öngörüsünde bulunmuştur.

Bitcoin’in doğuşu
Bitcoin şifreleme patentini 2008 yılında Neal King, Vladimir Oksman ve Charles Bry almıştır. 2013 yılında Bank of America (BofA) Bitcoin ile ilgili bir rapor yayınlamış ve raporunda Bitcoin’in ilerde internet üzerinde en büyük ödeme araçlarından biri olabileceğini belirtmiştir.

Banka ya da ara elemanlar olmadan
Bitcoin‘in en önemli tercih nedenidir. Bu sisteme göre banka işlemleri ödenen o gereksiz tutarlar burada yok çünkü burada bir insan gücü yok. Teknolojinin nimetlerinin sonuna kadar kullanıldığı bu sistemde transferler tamamen ücretsiz olmaktadır.

Sanal darphane
Herkes bitcoin basabilir ama bu ekran kartı ile alakalıdır. Biraz karışık bir sistemi vardır ve birçok kişi bir bitcoin üretmek yerine takası tercih ediyor. Bitcoin üretmek oldukça zor bir ihtimaldir.

Şeffaflık
Aslında sistem oldukça şeffaf. Aktarımlar ya da aktarım takip durumunda sürekli bir bilgilendirme sistemi kurulmuş.
Buraya kadar Bitcoin’in ne olduğu nasıl işlediği kavrandı. Şimdi de Bitcoin’e yeni başlayanların neye ihtiyacı olduğunu konuşalım:

1. Cüzdan: Bitcoine başlarken bir cüzdana sahip oluyorsunuz. Her işleminiz için bu sanal cüzdanı kullanıyorsun. Bu cüzdanın güvenliği ise size ait, aynı gerçek hayatta olduğu gibi.

2. Paylaşımcılar: Bitcoinde iki hesap alıyorsunuz, birisi size birisi arkadaşınıza. Eee arkadaşlar olmadan tadı çıkar mı bunun?

3. İmza: Size ait olan ve transferlerin size ait olduğunu mühürleyen bir sanal imza sistemi var. Bu imza her transferinizde kullanılıyor. Ayrıca hesaplarınızı bu imza takip etmenizi sağlıyor.

Bitcoin oldukça genç ve dinamik bir yapıdır. Bu bakımdan değeri sürekli değişmektedir. BDDK ve diğer kuruluşlar tarafından yatırımcılar risklere karşı uyarılmaktadır.

Bir diğer konu ise vergilerdir. Bitcoin, alışveriş yapılabilen, para aktarımı yapılabilen bir sistemdir; her ne kadar sanal olsa da devlet sınırlarına girince o devletin vergisi ödenmek zorundadır. Türkiye’de şuan Bitcoin için vergi alınmamaktadır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bitcoin nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır