İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Android’de Wipe Nedir? Ne İşe Yarar?

Android, Google’ın Linux tabanıyla açık kaynaklı bir işletim sistemi olup, piyasadaki cihazlar içinde yaklaşık yüzde 60 – 70’lik bir dilimde kullanılmaktadır. Bütün açık kaynaklı sistemlerde olduğu gibi Android işletim sistemi de kullanıcılara birçok ayar fırsatı sunmaktadır. Bunlardan biri de Wipe işlemidir.
Android Wipe nedir?

Wipe, yeni yani yazılım yüklemelerinden önce kullanılan yazılımların kalıntılarının silinmesine yarayan işlemdir. Yeni yazılım yüklemesinden önce kullanıldığı gibi halen kullanılan yazılımın sıfırlanmasında da cihazlara Wipe uygulanabilir.
Wipe işlemi yapılan cihazdaki yazılımı silmemektedir. Sadeceo sistem üzerinde yapılan tüm işlemleri siler. Başka bir deyişle cihaz fabrika ayarlarına döndürülmüş olur.
Wipe işlemi uygulandıktan sonra kullanılan yazılım tekrar çalışır. Fakat tüm içeriklerin tekrar kurulması gerekecektir.
Full Wipe adı verilen işlem, Wipe işleminin en kapsamlı uygulandığı şeklidir. Sistemde bulunan tüm önbellek, dalvic, boot ve sistem verilerini temizlemektedir. Full Wipe işleminin normal Wipe işlemine göre en belirgin farkı boot’u da silmesidir. Android cihazdaki boot dosyası silindikten sonra, cihaza yeni bir boot dosyası yüklenmezse, cihazdaki yazılım yüklenmemekte ve cihaz boş ekran üzerinde yazılım bulamamış haliyle açık kalmaktadır.
Yeni boot ve ROM yüklemeleri dışında Full Wipe işlemi çok gerekli görülen bir işlem değildir.
Birçok üretici firma, Android işletim sistemini farklı boot sistemleriyle satışa sunmaktadır. Wipe işleminin yapılması için Android işletim sistemine girilmeden, Recovery içine girmek gerekir.
Bootloader kilidine sahip bazı marka cihazlarda Recovery moduna giriş yapılamamaktadır. Böyle cihazlarda ClockWork Mod Recovery ve yeni bir boot dosyası yükledikten sonra kullanılabilir hale gelir.
Wipe işlemleri HTC ve Samsung marka cihazlarda yapılabilir. HTC’de güç tuşu ile beraber ses kısma tuşuna basılarak, cihaz menüsüne girilir. Daha sonra recovery kısmı seçilir. Samsung cihazlarda ise home- güç-ses açma tuşuna basılarak girilebilir.
Bu işlemlerden sonra Recovery içine girildikten sonra Wipe Data / Factory reset işlemi görülecektir. Bu seçenek seçilerek uygulandıktan sonra Wipe Cache işlemi yapılır.
Cihaza Full Wipe uygulamak için Advanced bölümüne girilir ve Wipe Dalvik Cache ve Wipe Battery Status işlemleri ayrı olarak yapılmalıdır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.