Android’deki Güvenli Mod Nedir?

Ana Sayfa » Teknoloji » Android’deki Güvenli Mod Nedir?
Android’deki Güvenli Mod Nedir?

Android, açık kaynaklı bir işletim sistemi olduğu için Android’in pek çok ayarı değiştirilebilir. Birçok uygulama ve sistem ayarını değiştiren bazı kullanıcılar, telefonlarının yazılımını kullanılamaz hale de getirebilmektedir. İşletim sistemleri, cihazı kurtarma şekilleri geliştirir. Bu kurtarma çeşitlerine genel olarak güvenli mod adı verilir. Android işletim sisteminde de aynı yöntem kullanılmaktadır. Bu gibi durumlarda Android tablet ya da telefon güvenli modda açılabilir, cihazın kilitlenmesine sebep olan ayar ve uygulama silinerek çalışmayan sistemin düzeltilme olanağı bulunur.
Telefonunu güvenli modda açmak için kapalı cihazın açma-kapama tuşuna basılır. Sonra cihaz uzun süreli olarak titreşene kadar ses kısma tuşuna basılır.
Bazı modellerde açma esnasında ses tuşu yerine menü tuşuna basılı tutarak güvenli moda geçilmektedir.
Telefon açılınca ekranın sol alt tarafında güvenli mod yazacaktır. Bundan sonra işlemler güvenli mod ile gerçekleştirilebilir.
Akıllı cihazlarda bellek sorunu varsa güvenli moddan çıkmak zorlaşacaktır.
Güvenli moddan çıkabilmek için cihaz kapatılır ve batarya çıkararak birkaç dakika beklenir. Telefonun sadece açma tuşuna basılır ve cihaz açılır. Normalde batarya çıkarma işlemini yapmadan önce yeniden başlatmak yeterlidir.
Android 4.1 Jelly Bean ve bunlardan önceki sürümlerde güvenli moda girmek için cihaz kapatılır. Cihazı kapatıldıktan sonra güç tuşuna basılı tutulur. Cihaz açılıp, ekran logosu görülünce ses kapama ve açma tuşuna da aynı anda basılı tutulur. Bu şekilde cihaz güvenli modda açılmış olur.
Ayrıca Android 4.1 ve 4.2 Jelly Bean sürümlerinde kullanılan başka bir yol ise cihazı kapatmak için güç tuşuna uzun süre basılır. Cihazı kapat, uçak modu açık ve yeniden başlat seçeneklerinden oluşan bir kutu çıkar. Bu kutuda telefonu kapat tuşuna uzun süre basıldığında, cihaz güvenli modda açılsın mı sorusu görülür.

Evet seçeneği seçildiğinde cihaz, tekrar başlar ve güvenli moda girmiş olur.
Güvenli moda geçişte bir başka yöntem ise eğer Gingerbread tabanlı bir Android telefon kullanılıyorsa, ayarları açmak için 3 çizgili butona, cihaz açılırken bas – çek yapılarak güvenli moda giriş yapılabilir. Böylece telefona daha sonra yüklenen uygulamalar ve ayarlar aktif olmadan, cihaz ilk günkü ayarlara döner.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Android’deki Güvenli Mod Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

YorumLog06 Aralık 2015

Android cihazlar için güvenli mod çok önemli diye düşünüyorum. Çünkü çoğu android kullanıcılarıda bilir ki devamlı uygulama indirmekten artık bir takıp sıkıntılar zamanla başlayacaktır.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır