İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Android ART Nedir ve Nasıl Açılır?

Yakın zamanda piyasaya son sürümü çıkacak olan Android L’nin en büyük yeniliği, ilk sürümünden itibaren kullanılan Dalvik’den kurtarmasıdır. Akıllı telefon ya da tablet için büyük bir değişiklik olarak nitelendirilebilir.  ART, cihazın öncülüğüne oranla çok daha hızlı çalışmasını sağlar.
Android işletim sistemi ilk sürümden beri Java sanal makinesinin Android’e uyarlanmış edilmiş hali olan Dalvik üzerinde çalışmaktadır. Bu uygulama geliştiriciler için büyük kolaylık sağlasa bile, kullanıcıları ve cihazlarını kasan, uygulamaların yavaş açılmasına neden olan kısmen kötü bir sistemdi.
ART ise Native diller denilen, işletim sistemine özel diller ile yarışacak bir çalışma zamanı sistemidir. Halen Kitkat ile Nexus markalarında kullanıma sunulan ART, uygulamaların kodlarını Dalvik ihtiyacı duymadan, cihaz içerisinde bulundurur uygulamaların daha hızlı açılmasını sağlar.
Android Art, Android 4.4.2 KitKat sürümüyle kullanıma sunulmuştur. Android 5.0 Lollipop ile kullanılmaya başlanmıştır.
Android 4.4.2 sürümüyle birlikte kullanıcılara ek seçenek olarak takdim edilen Android Art, Android dünyası için büyük bir gelişme olmuştur.
Android telefonlarda performans kaybı oluşmasının en büyük nedenlerinden biri olarak bilinen Dalvik java emülatörü, Android Art’ın çıkmasıyla birlikte yavaş yavaş kullanımdan kalkmaya başlamıştır. ART sayesinde telefondaki uygulamalar hiçbir emülatör kullanmaya ihtiyaç duymadan direkt makine dili ile donanım ile iletişime geçer.
Android Art, çıkmadan önce telefondaki uygulamalar Dalvik’e bağlanarak çalışırdı. Uygulamalar Dalvik emülatöründe makine diline çevrilirdi. Bu çevirme işlemi telefonunun performansını ciddi anlamda düşürürdü. Android Art sayesinde uygulamalar hiçbir emülatöre bağlanmadan, makine diline çevirme işlemi yapılmadan çalışmakta ve telefonun performansında düşüşe neden olmamaktadır.
Android Art, ilk çıktığı zamanlar çoğu uygulama tarafından desteklenmiyordu. Ama sonradan Android 5.0 Lollipop sürümüyle birlikte tüm uygulamalar Android Art’ı desteklemeye başladı. Daha sonra Android Art yaygın olarak kullanılmaya başlandı.
Android Art’ın Bazı Dezavantajları:
-Telefondaki uygulamaların kapladıkları yer çoğalıyor. Android Art ile çalışan uygulamalar daha fazla yer kaplıyor. Ama bu sorun hafıza kartları yardımıyla ortadan kaldırılabiliyor.
-Android Art, Android 5.0 Lollipop sürümüyle birlikte tamamen kullanılmaya başlanmasına rağmen test aşamasında olması sebebiyle telefonlarda uyum sağlamasında bir takım sorunlar olabilir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.