4k Teknolojisi Nedir Ve Fiyatları Düşecek Mi?

Ana Sayfa » Teknoloji » 4k Teknolojisi Nedir Ve Fiyatları Düşecek Mi?
4k Teknolojisi Nedir Ve Fiyatları Düşecek Mi?

4K teknolojisinin mevcut fiyatları bir gün mutlaka düşecektir. Ancak bu biraz zaman alacaktır. HD çözünürlüklü elektronik cihazlar bile ilk çıktıklarında çok pahalıydı. Hatta hatırlanırsa, hemen herkesin evinde tüplü televizyonlar varken, plazma TV’ler çıktığında az sayıda tüketici alabilmişti.

4K Teknolojisi Nedir?

4K aslında hepimizin video izlerken TTNET yüzünden düşürdüğümüz çözünürlük seviyesi ile ilgili bir tabir. 640×480 (480p) ile başlayıp 1280×720 (720p) ile yükselip 1920×1080 (1080p) ile zirveye çıktığımız çözünürlük dağının zirvesi artık 3840×2160 (4K). Bu sistemde normalde ikincil sayı dikey çizgileri temsil ederken 4K da 4K dediğimiz yer ilk sayı yani 3840’ı temsil ediyor. Zaten 4K denmesinin sebebi de 3840’ın 4.000 e oldukça yakın bir sayı olması.

4K çözünürlüğe sahip ekranlar çok net resimler gösterebilseler de 720 ve 1080 p arasındaki farkı bile anlayamadığımız zamanlar olabilmekte. Bu yüzden 4K farkını hissetmek için oldukça büyük bir ekrana ihtiyaç duyabiliriz.

Kaynak: webtekno.com

4k-nedirYani gelir durumu iyi olanlar plazmanın güzelliği ile tanışmıştı. Bunu da bırakalım, daha eskiye gidersek, yaşı müsait olanlar bilir, regülatörlerle çalıştırılan o eski siyah-beyaz TV’lerin yerine renkliler çıkınca birçok kişi alamadığından komşularına gider olmuştu. Özetle 4K denilen muhteşem çözünürlüklü ürünler de zamanla ucuzlayacaktır, zira şimdilik reklam sürecini yaşamaktadır.

Peki, nedir 4K teknolojisi? Bunun için Full HD nedir sorusuna cevap vermek gerekir. Full HD televizyonlar 1920×1080 piksel (görüntüyü oluşturan en küçük noktasal küçüklük) çözünürlük sunmaktadır. Hatta bunun daha altı olan HD Ready 720 çözünürlükle yayın kalitesini veren ara geçiş kalite standardı vardır. Fakat kesinlikle Full HD’ nin yerini tutmayacağından özellikle büyük ekranlarda Full HD satıcılar tarafından tavsiye edilmektedir. Elbette 720p’lik bir televizyon HD kalitesinde göze hoş görünecek ve HD (High Definition) teknolojiyi yansıtacaktır.

Ancak yayını daha düşük kaliteli HD olarak gösterecektir. Gerek daha ucuz olan HD Ready, gerekse yüksek çözünürlüklü Full HD kaliteli ürünler yaygın şekilde satılmaktadır. Ancak dışardan çok az gelen ve çok pahalı bir ürün de vardır. Bu ürünlere 4K teknolojisi diyoruz.

Bunu en basit şekilde tanımlarsak; Full HD’ nin 4 katı yüksek çözünürlük sunmasıdır. Bunların en güzel özelliği çok yakından baksanız da gözleri fazla yormamasıdır. Çok net görüntü için 4K ve ultra HD teknolojileri gelinen son noktadır. Ancak orta gelirliler için çok lüks bir tüketim ürünüdür. Ama sadece şimdilik böyle.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

4k Teknolojisi Nedir Ve Fiyatları Düşecek Mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır