Futbolun doğuşu

Ana Sayfa » Spor » Futbolun doğuşu
Futbolun doğuşu

Futbol tarihinin çok eskilere dayandığı tahmin edilse de, ne zaman ortaya çıktığı konusunda kesin bir bilgi yoktur. Fakat Mısır’da yapılan çalışmalarda, milattan önce 2500’lü yıllara kadar uzanılmasını sağlayan duvar resimlerine, deri toplara ve futbolla ilgili eşyalara rastlanmıştır.

İnsanoğlu yüzyıllar boyunca yuvarlanan cisimleri bir oyun aracı yapmış ve bunu geliştirerek sonraki nesillere aktarmıştır. Bu yüzden pek çok ülke, futbolun kendi topraklarından çıktığını iddia etmektedir. Yine de günümüz futboluna benzer bir oyunun ilk kez Romalı askerler tarafından oynandığı bilinmektedir. Futbolun bugünkü haline en yakın şeklini 19. yüzyılda İngiltere’de aldığı da kayıtlarda mevcuttur. Ayrıca Dünya’nın ilk futbol kulübü de yine bir ingiliz takımı olan Sheffield F.C’dir. Futbolun nerede ve ne zaman doğduğu konusuna kesin bir cevap getirilemese de, insanoğlunun bugün “top” adını verdiğimiz yuvarlak cisimlere ilgisi sonucu ortaya çıktığı muhakkaktır.

Futbolun Türkiye’ye gelişi 19. yüzyılın sonlarını bulmuştur. Bilinen ilk futbolcumuz Fuat Hüsnü, ilk futbol kulübümüz ise Galatasaray’dır. Ayrıca ülkemiz ilk resmi maçını cumhuriyetin ilanından üç gün önce Romanya’ya karşı oynamıştır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Futbolun doğuşu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Zekai30 Temmuz 2010

Futbolu çıkarandan allah razı olsun hergün oynuyoruz valla. bence en iyi spor oyunu 😀

Fikret ergün06 Aralık 2011

dünyada en çok sevilen spor. bence bu da tarihinin çok eskilere dayandığını ve en eski tarihli spor olduğunu gösterir.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Uefa nedir?

Uefa nedir? 06 Ağustos 2010

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır