İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yoğurt Otu Nedir, Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir

Yoğurt Otu Nedir?
Latince adı ‘Galium aparine’ olarak bilinen Yoğurtotu,  kökboyasıgiller ailesindendir. ‘Galium’ sözcüğü ‘gala’ kelimesinden üretilmiştir. Süt manasına gelmektedir. Yoğurtotu önceleri peynir yapımında kullanıldığı için bu isimle anılmıştır. 300 alt çeşidi bulunmaktadır. Değişik bölgelerde yapışkan otu, çoban süzeği, sünnetlik otu, sünnetlice otu ve kaz otu isimleriyle de anılır. Sapındaki tüyler sayesinde rahatlıkla her yere tırmanır, sarmaşık gibi ilerler. Bala benzeyen hoş bir koku yaymasına rağmen tadı acımsıdır. Yoğurt otu neye iyi gelir sorusunun cevabına geçmeden, nerelerde yetiştiğine bakalım.
Yoğurt Otu Nerede Yetişir?
İlk olarak Avrupa ve Asya’da rastlanmıştır. Ülkemizde Ankara, Adana, Antalya, Bolu ve Çanakkale illerimizde yaygın olarak görülmektedir.
Yoğurt Otu Neye İyi Gelir?
Yoğurt otu neye iyi gelir sorusu aslında tarihin eski dönemlerinden bu yana araştırılmıştır. Çünkü yapılan arkeolojik kazılarda Cilalı taş devrine ait, yoğurtotu çeşitlerine ve tohumlarına ait kalıntılar görülmüştür. En eski çağlardan bu yana bilinen bu bitkinin daha çok peynir yapımında kullanılmakta olduğu bilinir.  Antik Yunanlılar ve Romalılar bitkiyi yılan ısırmalarına karşı deva niyetine kullanmışlardır. Hipokrates, menstrüasyon söktürücü olarak yoğurt otunu tavsiye etmiştir. Ortaçağ hekimleri deri döküntüleri, tiroid büyümesi, iskorbüt, karaciğer hastalıkları, ödem gibi rahatsızlıkların tedavisinde yoğurt otunu kullanmışlardır İngiltere’ nin kuzeyinde ve daha çok İrlanda’ da  kahve olarak tüketilmektedir.
Yoğurt otu neye iyi gelir sorusunun bir başka cevabı ise; yoğurt otu çayı, yoğurt otu tentürü, yoğurt otu ekstresi, yoğurt otu şurubu ve kremi olarak kullanımıdır. Ayrıca içeriğindeki flavonlar ve tanecik zenginliğiyle çok sayıda ilaçların içeriğine girmiştir.
Toplum arasında yoğurt otu çayı tüketmenin vücudu ve kanı temizlemeye, idrar söktürmeye, ağız içindeki yaralara, psikolojik rahatsızlıklara, uyku sorununa iyi geldiği düşünülür.

Yoğurt Otunun Yan Etkileri Nelerdir?
Yoğurt otunun bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamakla beraber, doktor tavsiyesi olmadan kullanımı tavsiye edilmemektedir.

5.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.