Yoga nedir?

Ana Sayfa » Sağlık » Yoga nedir?
Yoga nedir?

Yoga sanskritçe bir sözcüktür ve bugünkü Hindistan topraklarından doğmuştur. Yaklaşık 5 bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Birlik ve bir olma anlamı taşır. Bir bakıma zihnen ve bedenen rahatlama tekniğidir. Aynı zamanda bir felsefe, bir yaşam bilimidir. Yoga yapan kişiye yogi ya da yogini denir.

Yoga sadece birkaç değişik egzersiz hareketinden veya nefes alma yönteminden ibaret değildir. Kendine göre apayrı bir yaşam felsefesi ve yaşamın her şeyini farklı değerlendirişiyle de önemli ayrıcalıklar taşır. Kendi içinde binlerce tekniği ve hareketi vardır.

Herkes hayatında üzüntü duyar, strese girer, yorgunluk haline kapılır ve sayamadığımız birçok olumsuz sebeple karşılaşabilir. Bunların sonucunda kişide bir takım değişiklikler ortaya çıkar. En basitinden sinirli, tahamülsüz ve sabit fikirli olabilir. İşte tam bu sırada yoga devreye girerek kişinin daha iyi bir yaşam sürmesine, ruhsal dinçliğe kavuşmasına ve uzun yaşaması için bedensel sağlığına yardımcı oluyor. Yoga-sutra kitabında yoganın sekiz basamaklı bir yol olduğu anlatılmakta. Bu basamaklar şunlardır;

  1. Yama – Negatiflikleren arınma.
  2. Niyama – Pozitiflikleri güçlendirme.
  3. Asana – Duruş, vücut çalışmaları.
  4. Paranayama – Nefes ve bioenerji egzersizleri.
  5. Pratyahara – Astral, çakra çalışmaları.
  6. Dharana – Konsantrasyon çalışmaları.
  7. Dhyana – Meditasyon çalışmaları.
  8. Samadhi – Trans ve evrenle bütünlük sağlama.

Yoga bir din, tarikat ya da Hintlilerin inanış biçimi değildir. Böyle yorumlayan kişiler muhakkak yoga hakkında ön yargıya sahiptir veya yoga hakkında tam ve doğru bir bilgisi yoktur. Aynı şekilde günümüzde ticari amaçlı yogayı insanlara farklı empoze eden kişilere tanıklık etmekteyiz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yoga nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

CentilmenBoy19 Ocak 2011

Vala hiç inanmıyorum meditasyon yogaya. en iyisi namaz kılmak. işte ozaman asıl rahatlığa kavuşuruz.

sef19 Ocak 2011

yogaya ilgi duyan bi cok arkadasım var. bence yoga yapmakla kafanı dinleyebileceğin sessiz sakin bi yerde oturmanın hicbir farkı yok. bence insan sessiz sakin biryerde de zihnini bosaltabilir.

nuri24 Ocak 2011

recep ivediğin filmi aklıma geldi adnan şenses gibi adamsın diyordu ya ahaha 😀

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır