Yeşil Çay Nedir?

Ana Sayfa » Sağlık » Yeşil Çay Nedir?
Yeşil Çay Nedir?

Çay…Bazılarımız için vazgeçilmez, kış aylarının sıcak içeceği ve Karadeniz yöresinin gelir kaynağıdır. Sabah kahvaltılarında, molalarda, akşam toplanmalarında, kıraathanelerde, iş yerlerinde vb. hayatımızın her alanındadır; ama bazılarımız çayın sadece siyah çaydan ibaret olduğunu düşünüyor olabilir ancak siyah çayın aksine, pek çok faydası bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış yeşil çay dünyada artık fenomen bir içecek halini almıştır, peki yeşil çay neye iyi gelir?

Yeşil Çay Nedir?

Gerçekten çok ilginç; ancak yeşil çay ile siyah çay aslında aynı bitkiden üretilir. Camellia (kamelya) ailesinde ‘camellia sinensis’ bitkisinin yapraklarından üretilmektedir. Bitki ortalama 10-15 metre boyundadır. Siyah çaydan farkı daha az işlenmesidir. Temel aktif maddesi kafeindir, ortalama kafein miktarı bardak çeşidine göre 6-35 mg arasındadır.

Taze çay yaprakları toplandıktan sonra buharla fermente edilerek yeşil çay elde edilir. Ayrıca yeşil çayın yarı fermentesi sonucu ‘Oolong çayı’, tam fermentesiyle siyah çay elde edilmektedir. Dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecektir. Yeşil çayın bu kadar ünlü olması yeşil çay neye iyi gelir sorusunu akla getirmektedir ama ilk olarak yeşil çayı nasıl temin edebiliriz onu açıklayalım.

Yeşil Çay Nerede Yetişir?

Yeşil çayın anavatanı Çin olarak kabul edilir. Rivayete göre bunda 5000 yıl önce M.Ö 3000′ de bir yeşil çay yaprağı yanlışlıkla kaynayan suya düşmüş ve suyun sahibi yeşil çayı farederek halka yaymıştır; ancak bu suyun sahibini bir Çin imparatoru mu yoksa bir köylü mü olduğu tartışma konusudur. Sonralar 800’lü yıllarda önce Japonya’ya sonra 1600’lü yıllarda Avrupa’ya yayılmıştır.

Günümüzde ülkemizde de yeşil çay ününü arttırmaktadır. Kolayca temin edilebilecek bir üründür. Pek çok çay markası siyah çay yanında yeşil çayda üretmektedir, ayrıca aktarlardan da kolayca temin edilebilir.

Yeşil Çay Neye İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?

Günümüzün en ünlü içeceği olan yeşil çay için uzmanlar yıllardan beri yeşil çay neye iyi gelir? sorusuna bilimsel bir cevap vermeye çalışmaktadır. Yapılan araştırma ve bazı rivayetler göre yeşil çayın faydaları şu şekildedir; siyah çaya oranla daha az kafein içerdiğinden güçlü bir antioksidandır, dolaşım sistemini güçlendirir, kan basıncını düşürür ve kalp dostudur, metabolizmayı hızlandırır yani yıkım olaylarını artırarak kilo vermeye yardımıcı olur, bağışıklığı artırır ve diş sağlığını korur.

Nasıl hazırlanır?

Bir fincan ve çay süzgeci alın, süzgeç içerisine 5 gr kadar kurutulmuş yeşil çay koyun ardından fincan üzerine yerleştirin, ortalama 80-85 derece sıcaklığındaki suyu yavaşça dökün 2-3 dk bekleyin ve içim.

Yeşil Çayın Yan Etkileri Nelerdir? Zararları Nelerdir?

Özellikle kalp hastaları, diyabet ve böbrek hastaları, anemi, ülser, gastrit vb. mide rahatsızlıkları olan kişilerin kullanmaması tavsiye edilir. Hamile ve yaşlı insanlar için kafein zarar vereceğinden içilmesi uygun değildir. Ayrıca bulantı, kusma, mide ağrısı, baş dönmesi vb. durumlar aşırı tüketim sonucu oluşabilir.

Mutlaka ama mutlaka doktorunuza başvurmadan hiç bir bitki veya ilacı kullanmayınız. Oluşabilecek durumlardan tarafım sorumlu değildir. Sağlığınıza dikkat edin. Unutmayınız ki alternatif tıp sadece yardım niteliğindedir.

Kaynak : www.yemex.com, www.bitkicaylarininfaydalari.com

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yeşil Çay Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır