Yaşımıza göre nasıl beslenmeliyiz?

Ana Sayfa » Sağlık » Yaşımıza göre nasıl beslenmeliyiz?
Yaşımıza göre nasıl beslenmeliyiz?

İnsan, gençlik yıllarında çok kalori harcadığı için kilo alıp vermesi oldukça kolaydır. Ancak kolay kilo veririm diye tıka basa yeyip sonrada hızlı kilo verdiren diyetleri uygulamak son derece sakıncalı ve yanlıştır. Bu olay vücudun dengesini bozduğu gibi sağlık açısından da son derece tehlikelidir. Uzmanlar özellikle 40 yaşından sonra kalp hastalığına yakalanma riskinide artırdığını söylemektedirler. Ayrıca deride de çatlaklıklara neden olmaktadır.

35 yaşından itibaren kalsiyum, meyve, sebze ve lifli gıdaları tüketmeye özen gösterilmelidir. Özellikle kadınlarda, kalsiyum eksikliği menopoz döneminde kemik erimesine neden olur. Bu yaş grupları fast-food ürünleri, asitli içecekler, kahve ve sigaradan muhakkak uzak durmalıdır. Mümkün olduğunca C vitamini bol olan meyveleri ve sebzeleri tüketmelidirler.

Vücudun en çok vitamin, kalsiyum ve sodyuma ihtiyaç duyduğu yaşlar 50’li yaşlardır. Kalp, damar ve diğer hastalıklarının sıklıkla görüldüğü bu yaşlarda beslenilmeye çok özen gösterilmelidir. Yağlı ve tuzlu yiyecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Gerekiyorsa doktor kontrolünde bir beslenme karnesi çıkartılmalıdır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yaşımıza göre nasıl beslenmeliyiz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ayhtaç25 Temmuz 2010

Ne yaşı ya önüme geleni yiyorum. 😀 Kfc olacak hergün yerim. Atın ölümü arpadan olsun 😀

Admin25 Temmuz 2010

Siz yine de sağlıklı beslenmeye özen gösterin.Elbette şu yaşlarda istediğinizi yiyeceksiniz ancak acısı 40 yıl sonra çıkıyor. 🙂

Furkan ÇINAR26 Temmuz 2010

Evet,sayın admin doğru diyorsun ancak.
Başka açıdan bakalım birde hazır yiyecek durumdayken yiyelim gitsin,zaten yaşlanınca herşeyden kesinti yapmak zorundayız ve bazı şeyleri de yememek zorundayız.:-)

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır