İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vücuttan Ödemi Atmak İçin Ne Yapmalı

Öncelikle ödemi tanımlayarak, konumuza açıklık getirelim.

Ödem Nedir

Vücutta su tutulması ciddi bir sorunun belirtisidir. Doku ve yapılar arasındaki boşluklara sıvı biriktiğinde, vücutta şişme meydana gelmektedir. Bu şişme ellerde, ayaklarda, yüzde, karın bölgesinde görülebilmektedir. Bu belirtiler ödemin vücuttaki işaretidir.

Şimdi konumuzun can alıcı noktasına açıklık getirelim. Vücuttan ödemi atmak İçin ne yapmalı sorusunun yanıtına gelelim.

  • Günde 8-10 bardak su içilmelidir. Bu sayede idrara çıkış artacaktır.
  • Tuz alımı kısıtlanmalıdır. Özellikle hazır gıdalardan kaçınılmalıdır.( fast food yiyecekler, dondurulmuş gıdalar, konserve gıdaların alımın azaltılmalıdır.)
  • Diüritik etkiye sahip meyveler tüketilmelidir.( Ananas, kızılcık, armut , karpuz.. Bu meyveler yüksek su içerdikleri için, diüritik etkiye sahiplerdir. Ayrıca yüksek lif içerdikleri için sindirim sürecini hızlandırırlar ) Ananas, karpuz, kızılcık, armut neye iyi gelir sorusunu yanıtladığımıza göre, ödemi atmaya yardımcı önerileri vermeye devam edelim.
  • Bağışıklık sisteminin işleyişine taze sebze ve meyveler; içerdikleri vitamin, mineral ve antioksidanlar ile yardımcı olmaktadır.
  • Yüksek su içeriğine sahip; kereviz, kuşkonmaz, salatalık ve enginar yemek menünüzde olmalıdır. Kükürt ve silisyumdan zengin olan; soğan, sarımsak, enginar, salatalık, ödem sorunu olanların sofrasında mutlaka olmalıdır. Kereviz, kuşkonmaz, salatalık, enginar neye iyi gelir sorusunu yanıtladığımıza göre, bu sebzelerin önemini kavramışsınızdır.
  • Potasyumdan zengin olan maydanoz ve rezene, aynı zamanda diüritiktir. Bu bitkiler böbrekleri uyarıp; su çıkışını artırırken, aynı zamanda kaybolan elektrolitleri yerine koyar. Maydanoz, rezene neye iyi gelir sorusunun yanıtını öğrendiğinize göre, bu bitkilere hayatınızda yer vermeniz gerektiğini biliyorsunuz.
  • Çay, kahve ve diğer kafeinli içecekler diüritiktir. Fakat bu içecekleri fazla tükettiğiniz taktirde; uykusuzluk, baş ağrısı, kalp çarpıntısı… gibi sorunlara sebep olabilir.

Ödem Atıcı Bitkiler Nerede Yetişir

Ülkemiz doğal bir bitki cennetidir. Ödem atan bitkilerin içinde olan kuşkonmaz, önceleri ülkemizde yaygın değilken, şimdi bütün marketlerde bulunabilmektedir. Bu nedenle, size önerdiğimiz bütün meyve ve sebzeleri, rahatlıkta bulunduğunuz yerdeki market ve manavlarda bulabilirsiniz. Eğer bu bitki ve meyvelere kaynağından ulaşmak istiyoruz diyorsanız, Ege ve Akdeniz bölgelerinden temin edebilirsiniz.

Ödem Atıcı Bitkiler Neye İyi Gelir

Doğal olan her bitki ve meyvenin, vücut için sayısız yararları vardır. Örnek vermek gerekirse, ödem atmaya yarayan maydanoz, aynı zamanda C vitamini deposudur. Bir başka ödem atıcı sebze olan enginar ise, ödem atmaya yardımcı olurken, karaciğeri de korumaktadır.

Ödem Atıcı Bitkilerin Yan etkileri Nelerdir

He şeyin azı karar, çoğu zarar olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bu nedenle, meyve ve sebzeleri normal ölçülerde yemeye özen gösterin. Aksi halde, vücudunuzdan fazla miktarda su atmış olursunuz.

Size verilen öneriler sadece tavsiye niteliğinde olup, teşhisi koyan doktordur. Bu nedenle, uzmana danışmadan kendi kendinize teşhis koymayın.

5.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

Bir yorum

  1. uğur ağırgöl 02 Ekim 2017

    çok faydalı bir yazı beğeniyle okudum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.