Uyuşturucu nedir, zararları nelerdir?

Ana Sayfa » Sağlık » Uyuşturucu nedir, zararları nelerdir?
Uyuşturucu nedir, zararları nelerdir?

Uyuşturucu nedir? Zararları nelerdir?

Gün geçtikçe dünyayı ve ülkemizi tehdidi altına alan ve özellikle sorunlu döneklerden geçen gençleri ağına düşerek uyuşturucuya düşüren torbacılar ve bu işin tüccarları uyuşturucu neredeyse ilkokullarına kadar sokmayı başardı. Peki uyuşturucu nedir ve asıl merak edilen uyuşturucunun zararları nelerdir?

Uyuşturucu nedir?

İnsan hayatını olumsuz etkileyen ve içilen uyuşturucu türüne göre kişiyi esir alan, ilk başta keyif veren ama sonrasında ise alışkanlık yaptırarak kişinin hayatını alt üst eden kimyasal içeceklerdir. Şuanda neredeyse sayısı belirsiz derecede farklı uyuşturucu türleri vardır. En çok tehlikeli olanlardan biri Eroin ve Kokain olarak bilinse de en masumu olarak adlandırılan türleri bile çok tehlikeli ve kişiye ruhen, bedenen zarar veren maddelerden oluşmaktadır.

Uyuşturucunun zararları nelerdir

Her uyuşturucu maddesinin farklı farklı zararları olsa da sonunda hepsi tek bir noktada buluyor. Kullana kişiyi ağının içine almak ve onu bağımlı hale getirmek. Uyuşturucuya alışan insan temin edemediğinde titremeye, üşümeye, dengesizlik yaşamaya, konuşamamaya yani sosyal hayatını tamamen durduracak noktaya getiren her türlü yan etkiyi yaşamaya başlayacaktır. Her uyuşturucu maddesinin ek yan etkileri de görülebilir. Biri sık sık kaşınma durumu yaşatırken, bazıları ise dişleri tamamen yok ederek etkilerini göstermeye devam eder.

Uyuşturucunun tedavisi var mıdır?

Nasıl olsa uyuşturucunun tedavisi var diye kimse bu illet ile tanışmamalı. Bir kez içmek bile sizi bağımlı yapabilir. Dolayısı ile tedavisi oldukça zor olan ve hatta bazen imkansız derecesinde zorluklar yaşatan tedavi süreci kişileri yıpratarak bazen yaşamlarına son vermesine bile neden olabiliyor. Uyuşturucu tedavisi için açılan klinikler oldukça doluluk oranları ile hizmet vermeye çalışıyor ve tedavi olmak için başvuru yapanlar bile aylar sonrasına anca randevu alarak bu yola baş koymaya çalışıyorlar.

3.88 avg. rating (77% score) - 17 votes

Uyuşturucu nedir, zararları nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

mehmet ertürk25 Mayıs 2012

bunu içen akılsızmı bence insanı ölüme götürüyo

dost11 Nisan 2013

Uyuşturu kullanmak çok büyük bir aptallık.bazı ergenler yada kişiliği oturmamışlar kişiler kendileri kanıtlamak için veya farklı bir dünyaya kapılmak için kendilerini ölüme sevk etmekdedir.Uyuşturu da sıgara gıbıdır bır basladın mı bırakamazsın.Bırakıcam dersın ama bırakamassın.Her şeyi ama her şeyi yerinde dozunda yapın.Alkol içmem demeyin için ama dozunda için.Başkalarına rahatsızlık vermeden.
uyuşturunun eroının kokaının ve esrarın sakası olmaz ama.Bir yola girerseniz çıkışı bulmanız zor olur.

yessss23 Temmuz 2013

Ben birini çok seviyorum ama maalesef bağımlı ona ilgi gösteriyor uyuşturucudan uzak tutmaya çalışıyorum bana bırakacağını söyledi ve o hep doğruyu söyler umarım onun gibi bağımlılar da bırakırlar bu illeti ama siz de sevdiklerinize yardımcı olmak zorundasınız çünkü uğraşmazsam bırakmıyorlar yılmamak zorundayız

yaralı21 Eylül 2013

uzak durun arkadaşlar düştünmü çıkamazsın unutma hergün eriyip bitiyorum

watttt:)10 Kasım 2014

orda da dediği gibi ilk önce keyif verr ama artk bağımlısı olursn bırakamassn bnm dediğime şu kullananlar takmasa ilerde grcklr nasıl olduklarını:(

Küçük yasin14 Aralık 2015

Ben aslında ödevim için bakmıştım ama bunu içmek çok büyük aptallık

hasan emirhan23 Kasım 2016

evet bende proje ödevim için bakmıştım 🙂

Mehmet22 Eylül 2016

Lütfen kullanmayalım sonu ya nezaret yada mezar

Esma22 Haziran 2018

Benim abim uyuşturucu kullanıyormuş biz daha yeni öğrendik ama 1 ay içip bırakmış fakat sigarayı yaklaşık 6 yıldır kullanıyor hala bırakamadı

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır