Ülser nedir? Belirtileri nelerdir?

Ana Sayfa » Sağlık » Ülser nedir? Belirtileri nelerdir?
Ülser nedir? Belirtileri nelerdir?

Ülser nedir?
Ülser, genel olarak yara manasına gelmektedir. Derideki yaralara da ülser denebilir. Sindirim sisteminde ise ülser, mide veya onikiparmak barsağı mide asidi ve sindirim sıvıları tarafından zarar görmesi sonucunda meydana gelen doku kaybıdır. Doku kaybı asit pepsinin etkisiyle daha derinlere inebilir ve daha tehlikeli boyutlara gelebilir. Toplumumuzda herhangi bir zamanda mevcut ülserli hasta yüzdesi %2-6’dır. Onikiparmak barsağı ülseri, mide ülserine göre çok daha fazla görülür. Onikiparmak barsağı ülseri 30-50 yaşları arasında daha sık olup, erkeklerde kadınlara göre 2-4 kat daha fazladır. Mide ülseri 60 yaşından sonra daha sık gözlenir ve özellikle kadınlarda daha çok görülür.

Ülser belirtileri nelerdir?
Bir çok ülserli hastada midede yanma ve ağrı oluşmaktadır. Az sayıdaki bir hastada ise kanama görülebilir. Bu ağrı gündüz veya gece vakitlerinde yemekten sonra 2 saat içinde daha da şiddetlenir. Yiyecek ya da asidin etkisini azaltıcı olan maddeler ağrıyı azaltır. Şu belirtiler de ülserin habercisi olabilir: Bulantı ve bununla birlikte kusma görülür, ülser başlangıcında meydana gelen aşırı kilo kaybı dikkat çekicidir. şişkinlik ve sık sık geğirme gibi durumlar ortaya çıkar, ülserli hastaların tat alma duyusu azalmıştır ve adeta dillerinde pas varmış gibi hissederler, bazı hastalarda büyük abdest adeta katran haline gelir, hastaların üçte birinde ise kanama görülebilir ki bu durum hayati tehlikeye yol açabilecek kadar şiddetli olabilir, daha az sayıdaki hastada perforasyon görülebilir ki bu durum özellikle ABD de diğer ülkelere göre daha yaygındır. Ülserler özellikle bahar aylarında çok rahatsız edici bir hal alır.

Ülser tedavisi nasıldır?
Ülserin nedeninin enfeksiyona bağlı olduğu ortaya çıktıktan sonra tedavi yöntemi değişmiştir. Tedavide kullanılan yöntemlerden biri enfeksiyona neden olan bakterilerin öldürülmesi için antibiyotik kullanılmasıdır. Genellikle bu bakteri helikobakter pylori’dir. Bir diğeri de midenin asit salgısını azaltacak ilaçlar kullanılmasıdır. Diğer bir tedavi şekli ise tüm asit salgısını engellemek için bu salgıyı uyaran sinirin kesilmesidir. Bundan sonra hasta bir hafta içinde tedavi edilir. Nadiren de olsa cerrahi yönteme başvurmak gerekebilmektedir. Ülserin tekrar edebilir bir hastalık olduğu da unutulmamalıdır.

Ülser, kansere dönüşebilir mi?
Evet. Tedavi edilmediğinde ülserin kansere dönüşme ihtimali vardır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Ülser nedir? Belirtileri nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır