Tuhaf İsimli Şifalı Bitkiler

Ana Sayfa » Sağlık » Tuhaf İsimli Şifalı Bitkiler
Tuhaf İsimli Şifalı Bitkiler

İsimleri tuhaf olan fakat şifaları saymakla bitmeyen sayısız bitki vardır. Sizler için bu bitkilerin bir kısmını derledik. Daha fazla merakınızı cezp etmeden bu bitkilere geçelim.

Adamotu, ayı üzümü, abdestbozan otu, baldırıkara, dana bağırtan, darifülfül, dövülmüş avrat otu, dulavrat otu, Ebu Cehil karpuzu, farekulağı, geyikdili, güzel avrat otu, hüsnü Yusuf

Şifalı Bitki Nedir?

Tedavi edici yönü nesilden nesile aktarılan, hastalıklara şifa verdiği kanıtlanmış olan bitkileri, şifalı bitki diye adlandırabiliriz.

Tuhaf İsimli Bitkiler Neye İyi Gelir?

Adamotu: mavi –mor renkli çiçekleri olan bu bitkinin, ağrı kesici ve yatıştırıcı etkisi vardır. Kökleri insana benzediği için bu ismi almıştır. Adamotu neye iyi gelir sorusunun cevabını öğrendiğinize göre, bu bitkiyi hayatınızın içine alabilirsiniz. Elbette ki bir uzmana danışarak.

Ayı Üzümü: Küçük taneler halinde, kırmızı renkli yemişleri olan bir bitkidir. İshal kesici, idrar yollarını temizleyici bir etkisi vardır.

Abdestbozan Otu: Gül güllerden olan bu bitki, mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Baldırıkara otu: Eğrelti otugillerden olan bu bitki, grip ve soğuk algınlığında rahatlatıcıdır. Baldırıkara otu neye iyi gelir sorusunun cevabı, bu kış sizin işinize yarayabilir.

Danabağırtan: Kışın yapraklarını dökmeyen; yeşilimsi – beyaz çiçekler açan bu bitki, bazı hayvan hastalıklarında kullanılmaktadır.

Darifülfül: Yakıcı ve keskin lezzeti olan bu meyve, baharat olarak ya da ilaç olarak kullanılır.

Dövülmüş Avrat Otu: Yeşilimsi çiçeklere sahip olan bu bitkinin kök ve gövdesi taze olarak ve  ya yıkanıp kurutulduktan sonra kullanılır. Toz haline getirilerek kullanılan bu bitki; müshil, kusturucu ve idrar söktürücü olarak bilinir.

Dulavrat otu: büyük yapraklara sahip olan bu bitki, romatizmal ağrılar için kullanılmakta.

Ebu Cehil Karpuzu: Elma iriliğinde meyveleri olan bu bitkinin 2 gramından fazlası zehirlidir. Romatizmal ağrılarda kullanıldığı gibi, kaşıntıyı da gidermektedir.

Farekulağı: tohumları kuşyemi olarak kullanılan bu bitki, oldukça hoş kokuludur. Farekulağı neye iyi gelir sorusunu cevabı, en çok kuş severlere yarayacak gibi.

Geyikdili: Bu bitki idrar söktürücü olarak bilindiği gibi, hafif ishal giderici, yara iyileştirici bir etkiye de sahiptir.

Güzelavrat Otu: Meyveleri yuvarlak ve siyah olan bu bitki, zehirli bir bitkidir.

Hüsnü Yusuf: Osmanlı döneminde bu bitki hanımlar arasında çok yaygındı. Yüze renk vermek için; hüsnü Yusuf krem haline getirilip, kullanılırdı.

Tuhaf İsimli Bitkiler Nerede Yetişir

Yurdumuz bitki çeşitliliği bakımından oldukça zengindir. Burada bahsedilen tuhaf isimli bitkileri, bulunduğunuz bölgelerden ya da civar illerden temin edebilirsiniz.

Tuhaf İsimli Bitkilerin Yan Etkileri Nelerdir

Önerilen şifalı bitkiler, söylenilen miktarlarda kullanılmalıdır. Amaç sağlık kazanmak iken, sağlığınızdan olabilirsiniz. Bu nedenle, bitkileri masum görmeyip, bir uzmana danışarak kullanmalısınız.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Tuhaf İsimli Şifalı Bitkiler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır