Trans yağ nedir?

Ana Sayfa » Sağlık » Trans yağ nedir?
Trans yağ nedir?

Son yıllarda “trans yağ yoktur” ibaresi neredeyse tüm yiyecek ürünlerinin ambalajları üzerinde yer almaktadır. Kimileri bu ibareye dikkat etsede, kimileri pek ilgilenmiyor. Peki hiç merak ettiniz mi, trans yağ nedir?

Trans yağlar, sağlık açısından en zararlı olanları ve vücutta kilo almayı kolaylaştıran yağlardır. Bazı margarin, cips, bisküvi ve yaş pasta gibi besinlerde bulunur. Trans yağlar, sıvı yağların yüksek ısı ortamında hidrojenle işlenmesi sonucu elde edilmiş yağlardır. Bu işlemler sırasında yağın molekül yapısı değişir. Bu yüzden insan vücudunda etkisi son derece farklı ve zararlı hale gelir. Başka bir deyişle trans yağlar insanlar tarafından üretilen zararlı yağlardır.

Trans yağ tüketen kişilerde kalp krizi riski %60 oranında artmaktadır. Bu suretle margarin tüketimini olduğunca az seviyeye indirmek gerekir. Margarin gibi trans yağ içeren yağların yerine daha az zararlı olan tere yağları tüketilebilir.

Trans yağların kullanımı ülkemizde oldukça fazladır. Çünkü kullanımı kolay olduğundan ve fiyat olarak ucuz olduğu için firmaların tercih sebebidir.

1.00 avg. rating (47% score) - 1 vote

Trans yağ nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Sercan ayvaz27 Ekim 2011

valal cips kaplarının üstünde yazıyodu ne diye merak ediyodum örendim sayenizde 😀

whiteangel30 Nisan 2012

Ya ismi lazım değil bi marketin kendi üretimi olan cipsi yerken üstünde kocaman “trans yağ yoktur “yazıyordu arkasına baktığımda arkasında da trans yağ asitleri şu kadardır yazıyor buna ne dersiniz Allah aşkına söyleyin.Ya resmen parmaklarında bildikleri gibi oynatıyorlar bizleri.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır