Tansiyon neden yükselir?

Ana Sayfa » Sağlık » Tansiyon neden yükselir?
Tansiyon neden yükselir?

Daha önce tansiyon nedir adlı makalemizde tansiyon hakkında bilgi vermiştik. Şimdi ise tansiyonun neden yükseldiği, düşürmek için hangi yolları izlememiz gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.

Tansiyonu vücutta kontrol eden birçok mekanizma vardır. Bu yüzden tansiyonun sabit bir yükselme sebebi yoktur. Kalbin atış hızı, damarların esnekliği, vücutta salgılanan hormonlar ve birçok faaliyet kanın damarlara yaptığı basıncı etkileyebilir. Öte yandan yapılan araştırmalar ses düzeyinin günlük ortalama 60 desibelden fazla olması durumunda yüksek tansiyon riskini %25 artırdığını tesbit etmiştir.

Tansiyon yükseldiğinde yapılacak ilk şey elleri, kolları, yüzü, enseyi ve sırtı soğuk su ile yıkamaktır. Sarımsak, soğan yemenin hiçbir faydası yoktur. Bu gibi besinler ancak düzenli olarak tüketildiğinde tansiyonun kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

Tansiyon hastaları yağlı, yağda kızarmış besinler, hamur işleri yiyecekler, pastırma, sucuk ve salam gibi ürünlerden uzak durmalılılardır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Tansiyon neden yükselir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Murat Kurtuluş28 Ekim 2011

Annemde tansiyon hastası. özellikle can sıkıntısı olduğunda tansiyonu hemen fırlıyor. birde tansiyonu çıkmadan önce sık sık idrara çıkıyor ve derisi kızarıyor. sanırım kan basıncı fazla olduğunda kanın rengi damarlara yansıyormuş. ALLAH kimseye vermesin bu hastalığı gerçekten çok zor.

Kağan Gökmeşe31 Ekim 2011

Tamamiyle can sıkıntısı! Başka nedeni yok!

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır