Sivilce nedir, nasıl oluşur?

Ana Sayfa » Sağlık » Sivilce nedir, nasıl oluşur?
Sivilce nedir, nasıl oluşur?

Sivilce, ergenlik dönemindeki gençlerin %85’inde görülmekle birlikte 30’lu, 40’lı ve daha ileri yaşlarda da görülebilen bir deri sorunudur. Tipik bir sivilce kırmızı renkte, ucu sarı iltihaplı veya iltihapsız küçük kabarcıklar, açık komedon denen siyah noktalar ve kapalı komedon dene küçük kabarcıklar ve bazen daha iri kist benzeri yapılar şeklindedir. Sivilce en çok yüz bölgesinde görülür. Bu bölge dışında boyun, omuzlar, göğüs v-bölgesi, sırt ve hatta saçlı deri içi ve nadiren kolun üst kısımlarında da görülebilir.

Sivilce, ciddi bir sağlık problemi oluşturmamakla birlikte, iz bırakabilme potansiyeli olması ve kişinin sosyal açıdan kendine güvenini belirgin ölçüde azaltması nedeniyle erken tanısı ve tedavisi önemlidir. Sivilceler bazen başka hastalıkları taklit edebilir.

Sivilce oluşumu her iki cinste de görülür. Erkeklik hormanlarının etkisiyle derideki gözenek diye bilinen ince kıl ünitesi ağızcıklarının, sebum diye bilinen doğal deriye ait yağ ve ölü deri parçacıkları ile tıkanması sonucu sivilce oluşur. Hormonların etkisiyle yağ üretimi artarken, önce siyah ve beyaz noktalar meydana gelir ve ardından deride normalde de bulunan bir bakterinin üremesi için uygun ortam sağlanır. Zamanla tıkanıp şişen kıl ünitesinin parçalanması ile iltihaplı ve iltihapsız kabarcıklar ve kistler oluşur. Ancak bilinmelidir ki, sivilce mikrobik bir hastalıl değildir ve bulaşmaz. Ergenlik dönemi, kadınlarda adet dönemi ve her iki cinsiyet için stres zamanları sivilcenin en yoğun olarak görüldüğü dönemlerdir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Sivilce nedir, nasıl oluşur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Flash13 Temmuz 2010

Bende de başladı.Genelde ergenlik döneminde çıkıyor.Benim okuldaki kız arkadaşlarım sivilcelerini yüzleri kötü gözükmesin diye patlatıyodu.Büyüdükleride iz kalcakları akılllarına bile gelmedi.

Burak20 Temmuz 2010

Lisedeyken bende de vardı.Kız arkadaşımla konuşmaya utanıyordum. 🙁 En ufak sivilce probleminde bile bence terdavi görülmelidir.

nokta27 Temmuz 2010

bende de var hayla yaşım 19 ama hala var 😀 normal oldunu söliyorlar ama bilemiyorum siz aydınlattınız için teşekkürederim

Admin27 Temmuz 2010

@nokta: Şu yaşlarda normaldir. 20-22 li yaşlardan sonrada hala devam ederse cilt sorunu olarak düşünebilirsin ve iyi bir cildiyeci ile görüşebilirsin.Geçmiş olsun. 🙂

Maviş29 Eylül 2010

Bence sivilcelerden kurtulma yollarını kozmetiklerden, ilaçlardan veya tedavilerden önce, cildinize doğal yollardan nasıl bakacağınız ve koruyacağınız konusunda bilgiler edinin.

akafo04 Aralık 2010

Şükür bende sivilce çıkmadı 🙂 bu konuda bir çok arkadaş şikayetçi (09)

Bilal YILDIRIM04 Aralık 2010

Çok çektim Sivilcelerden 🙂
Hala izleri var…Hala krem kullanıyorum 🙂

MacTR04 Aralık 2010

bende 😀 bir çıkıyor bir çıkmıyor çok karışık benim suratım xD

Emre05 Aralık 2010

Bende çıkıyor ve bir türlü bu sorunu aşamadım (20)

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır