SGK tüp bebek için ödeme yapar mı?

Ana Sayfa » Sağlık » SGK tüp bebek için ödeme yapar mı?
SGK tüp bebek için ödeme yapar mı?

En açık tanımıyla ele almak gerekirse, kısırlık problemi olan çiftlere, normal koşullar altında gerçekleşmeyen yumurtalık hücrelerinin döllenmesi işleminin laboratuar ortamında yapay bir şekilde gerçekleşmesi ve bu döllenmiş hücrelerin anne adayının vücuduna tekrar yerleştirilerek, gebelik sürecinin başlatılması işlemine tüp bebek tedavisi denilmektedir. Birçok kişi tüp bebek uygulamalarını, kısırlık tedavisi olarak yorumlamaktadır. Ancak kısırlık probleminin kendi içerisinde birçok farklı sebebi bulunmaktadır ve bazı kısırlık problemlerinde tüp bebek uygulaması da mümkün olmamaktadır.

Tüp bebek tedavisinde gebelik garanti olmasa da, %80 gibi yüksek bir başarı oranı söz konusudur. Kısırlık tedavileri ile kıyaslandığında, tüp bebek başarı oranı oldukça yüksektir. Anne adayının yaşı 39 ve üzeri olduğunda, tedavinin başarıya ulaşması sonucunda gebe kalma oranları %10 – %30 aralığına kadar düşmektedir. Bunun temel sebebi yaşın ilerlemesi ile birlikte yavaşlayan vücut fonksiyonları sonucunda, yumurta hücresi oluşumunun ve oluşan hücre verimliliğinin düşmesidir.

Bildiğiniz gibi devlet üç çocuk kapsamında çocukları olmayan çiftlere tüp bebek tedavisini önermektedir. Hatta devlet, SGK ile çocuk sahibi olmayanların tüp bebek tedavisinin belirli oranlarda karşılamaktadır. Elbette bunların da hükümleri vardır. Bu hükümler şunlardır:

– Başvuru sahibinin SSK, Emekli Sandığı ya da Bağkur’dan sigortasının olması gerekir.
– Başvuru sahibinin yani baba adayının en az 5 yıllık sigortası ve 900 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.
– Sadece başvuru sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişi bu tedaviden faydalanabilir.
– Başvuran ailenin en az 3 yıldır evli olması gerekir.
– Eğer herhangi bir taraftan ikinci evlilik söz konusu ise ilk evlilikten bir çocuk olmamalı.
– Anne adayı 23 yaşından büyük ve 40 yaşından küçük olmalıdır.
– Anne adayının sağlıklı olması ve başvururken sağlık raporu yanında olmalı.
– Başvurulan tüp bebek merkezinin SGK ile anlaşması olması gerekir.

SGK ile anlaşmalı tüp bebek merkezlerinde SGK her deneme için 1.200 TL öder kuruma. Aile bu birinci deneme ücretinin sadece %25’lik kısmını yani 300 TL’yi öder. İkinci denemede ise oran %30’a çıkar ve 360 TL ödenir. Ayrıca tedavi süresince ilaçlar içinde sağlık raporu alınabiliyor ve böylelikle ilaç ücreti alınmıyor.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

SGK tüp bebek için ödeme yapar mı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır