Saç boyatmak zararlı mıdır?

Ana Sayfa » Sağlık » Saç boyatmak zararlı mıdır?
Saç boyatmak zararlı mıdır?

Saçlar, kuşkusuz yüz güzelliğini tamamlayan en önemli unsurdur. Bu yüzden kadınlar farklı ve güzel görünmek için zaman zaman saçlarını boyatırlar. Son zamanlarda saç boyatma tutkusu erkeklere de sıçramış olmalı ki, pek çok erkek de artık saçını boyatıyor. Peki saçı boyatmak zararlı mıdır?

Saç boyatma işlemi için mutlaka alanında uzmanlaşmış kişiler tercih edilmelidir. Çünkü saç boyama teknikleri doğru uygulanmadığı taktirde saç sağlığında ciddi problemler ortaya çıkabilir. Diğer bir husus boyama işleminde kullanılacak boyanın içeriğidir. Bitkisel özlü boyalar saç sağlığına zarar vermezken, saçın dolgun ve parlak görünmesine yardımcı olur. Ancak kimyasal içerikli boyalar saç köküne nüfuz ederek saç sağlığını olumsuz etkiler. Öte yandan saç rengi açma işlemi de tek seferde yapılması yerine kademe kademe yapılmalıdır. Böylece saç boyasının rengi korunmuş olur.

Bitkisel özlü boyalar ilk yıkamadan sonra akma yapar fakat tam rengini kaybetmez. Ayrıca beyazlıkları da tam anlamıyla kapatmaz. Yine de sağlıklı açısından hiçbir tehdit oluşturmadığı için pek çok kadın bitkisel özlü saç boyalarını tercih etmektedir.

Yaz aylarında güneşe daha fazla maruz kalan saçlarda açma görülür. Bu yüzden saç, istenilen tondan birkaç ton daha koyu bir renge boyanmalıdır. Saç rengini etkileyen diğer bir faktör ise klordur. Özellikle sarışınlar havuzdan çıkdıktan sonra saç renklerinin yeşile dönmesinden şikayetçidirler. Bu durumu önlemek için saçı klordan koruyacak saç bakım ürünleri kullanılmalıdır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Saç boyatmak zararlı mıdır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ezgi Cankurt24 Mayıs 2011

tabikide doğal saç boyası renginde atma falan da olmaz iyi bir kuaför yaparsa bayanlara tavsiyem

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır