Reflü Nedir ve Belirtileri

Ana Sayfa » Sağlık » Reflü Nedir ve Belirtileri
Reflü Nedir ve Belirtileri

Reflü midenin içeriğinin tekrar özefagusa kaçması geri gitmesi olayıdır. Reflü kişiyi çok rahatsız eden bir durumdur. Reflü belirtileri göğsün üst tarafında başlayan ağrı ile başlar ve sırt ağrısına kadar da devam eder. Reflü olan hastaların sürekli midelerinde yanma hissedilir. Ayrıca reflünün bir sürü belirtisi daha vardır. Bu belirtilerin başında bahsettiğim göğsün üst tarafında başlayan ağrılardır. Ayrıca reflü belirtilerinde sürekli devam eden ve geçmeyen öksürük de vardır. Kişi gün boyu sürekli öksürür. Bu reflünün belirtisi olarak sayılabilir. Reflü olan hastaların sesleri sürekli kısık olur. Ve ses kısık olduğunda kişi rahat konuşamaz. Ayrıca reflü ses tellerinde nodüllerin oluşmasını sebep olur. Reflünün başka bir belirtisi de geçmeyen boğaz ağrıları ve boğaz enfeksiyonlarıdır.

Reflü olan hastaların boğazlarında sürekli bir gıcık hissi sürekli boğazlarını temizleme ihtiyacı duymaları ve farenjit ya da larenjit gibi boğaz hastalıklarını da beraberinde getirir. Bazı kişilerin reflüden dolayı uykuları sırasında kısa bir süreliğine soluklarının durmaları da yine reflü hastalığının belirtileri arasında sayılmıştır. Reflü belirtilerinde astın şikayetleri vardır. Kişi astım olur ve sürekli bu astım hastalığı da devam eder. Ayrıca kişi de zatürree hastalığı da yine baş gösterir. Reflü hastalarının karınlarında sürekli bir şişkinlik ve gaz hali vardır. bu hastalarının solunum yolu hastalıkları da çok fazla yaşanır. Bu kişilerde kansızlık diğer bir adı anemi olan hastalıklarda baş gösterir. Bu yüzden kişinin ir doktor kontrolünde olmasında yarar vardır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Reflü Nedir ve Belirtileri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

şimal özbek21 Ocak 2016

Reflü rahatsızlığı yaşayan biri olarak, yazının oldukça bilgilendirici olduğunu ve benim yaşadıklarımla örtüştüğünü söyleyebilirim. Saydığınız belirtiler öyle şaşırtıcı belirtilerdir ki, doktora gittiğinizde rahatsızlığınızın reflü olup olmadığı da anlaşılmayabilir. Tanısı konulduğunda da devamlı kontrol edilmesi gerekir. Kısa ve öz ancak yeterince bilgilendirici yazınız için teşekkürler.

suna ayana23 Ocak 2016

reflü hastası olarak bilgiler oldukça aydınlatıcı ve bir o kadar nelere sebep olduğunu açıkça belirtmiştir. reflü hastalığı ile birlikte kansızlık problemi yaşayan bir olarak sürekli tedavi görmekteyim. uzun zamandır hem reflü hem de kansızlık mücadele eden biri olarak rutin kontrollerin ihmal edilmemesi gerekmektedir. ihmale gelmeyecek kadar önemli bir rahatsızlıktır.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır