Peeling nedir?

Ana Sayfa » Sağlık » Peeling nedir?
Peeling nedir?

Çok ince ve hassas olan yüz derisinde ölü hücreler, vücudumuzun diğer bölgelerindeki gibi kolayca söküp atılamaz. Bu yüzden yüzümüze en az haftada bir bakım yapmamız gerekir. Bakım yapmadığımızda cildimizde oluşan kırışıklıklar derinleşir ve daha büyük problemlere yol açabilir. Peeling işlemi de tam bu noktada devreye girer. Yüz derimizde ölü hücreleri yenileyen ve onaran işleme Peeling denir.

Peeling işleminin cildimiz için sayamayacağımız kadar faydası vardır. En önemlilerini şu şekilde sıraladık:

– Güneş bilindiği üzere yüzümüzde ve cildimizde farklı etkilere sebep olabilir. Renklendirir, canlandırır. Fakat koruma ve kalınlaşma gibi olumsuz etkileri de olur. Peeling işlemi sayesinde yüzümüzün nem dengesi sağlanmış olur.

– Yüzümüz hassas ve ince bir deri tabakasıyla örtülüdür. Dışardan gelen olumsuz etmenlere karşı hücreler uzun süreli savaşamaz ve ölürler. Ölen hücrelerin üzerine farklı hücreler gelir ve cildimiz kötü görünür. Peeling, canlı hücrelerin daha rahat hareket edebilmesi ve cildin yenilenmesi için gerekli cilt bakım işlemlerindendir.
– Kan dolaşımını hızlandırır ve cilde canlılık katar.
– Nefessiz kalan cilt için oksijen sağlar, gözenekleri iyileştirir.
– Kalın cilt için adeta bakım uzmanı olan Peeling işleminde, cilt kalınlığını azaltarak derinlemesine temizlik sağlar.
Derinşiğe göre 3 çeşit Peeling işlemi uygulanır. Yüzeysel Peeling, orta derinlikteki Peeling, derin Peeling. Derinliği artan Peeling işlemi için etkisi de artar diyebiliriz. Kısaca bu Peeling çeşitlerinden bahsedecek olursak:
Yüzeysel Peeling: Çoğunlukla kişisel bakım ürünü olarak nitelendirilen Peeling çeşidi, bünyesinde granüller doğal ya da kimyasal olabilir. Doğal içerikler kayısı çekirdeği özlü olurken, sentetik içerikler silikon ve türevlerinden oluşmaktadır.

Orta Derinlikteki Peeling: Peeling derinliği arttıkça etkisinin artığını söylemiştik. Fakat etkisi artan Peeling, beraberinde bazı riskleri getirir. Bu yüzden orta derinlikteki Peeling’ler uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Doktorlar tarafından yaygın olarak uygulanan orta derinlikteki Peelibng, üst derinin ve orta derinin üst tabakalarının soyulması ile yapılır. Etkisi 6 ay kadar sürer. Üst derinin kendine gelmesi ise bir haftayı bulur. Bu süre içerisinde deri pul pul soyularak dökülür ve ardından taze deri boy gösterir.

Derin Peeling: Kimyasal Peeling olarak tanımlanan ve etkisi oldukça ağır olan bu Peeling, uygulandığı takdirde cilt 6 ay kadar korunmalıdır. Yüzün sargılanması ve korunması da bu anlamda yapılması gereken işlemlerdendir. Uygulama şekline göre 4 çeşittir. Mekanik Peeling, Kimyasal Peeling, Lazer Peeling, Biyolojik Peeling.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Peeling nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır