Panik atak nedir?

Ana Sayfa » Sağlık » Panik atak nedir?
Panik atak nedir?

Panik atak, aniden ortaya çıkan ve kontrol edilemeyen psikolojik bir rahatsızlıktır. Neredeyse her 10 kişiden birinde görülür ve panik atak geçiren kişilerde bunalma, korku ve panik halleri gözlemlenir. Çünkü kişi, öleceğini veya kendine fiziksel bir zarar geleceğini zanneder.

Panik atak aniden ortaya çıkabildiği gibi korku, üzüntü gibi olaylar karşısında da kendini gösterebilir. Kişinin kalbi yerinden fırlayacak gibi hızlı atar, içi daralır, boğulma hissi oluşur, elleri ve ayakları sertleşir, vücudu titrer, soğuk soğuk terlemeye başlar, delireceğini veya öleceğini zanneder. Çok nadiren bayılma vakaları da görülebilir. Amerika’daki Southern Methodist Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, panik atak hastalarının kriz geçirmeden yaklaşık bir saat önce psikolojik açıdan normal olmayan tutumlar sergilediklerini saptamışlardır.

Panik atak geçirmiş kişiler “ya tekrar olursa” kaygısıyla bekleyişe başlarlar. Aynı zamanda doktor doktor gezerek tetkik yaptırırlar. Böylece hem ekonomik hem de duygusal açıdan oldukça yıpratıcı bir süreç başlar. Bu süreci kolay atlatmak için bir uzmana görünüp panik atağın fiziksel bir nedeninin olup olmadığı öğrenilmeli, şayet fiziksel bir nedeni yoksa hemen psikiyatrik tedaviye başlanılmalıdır. Panik atak hastaları için en iyi çözüm budur.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Panik atak nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

hazan09 Ocak 2012

ben de anksiyete bozukluğu ve panik atak var. aslında ikisi aynı şey mi farklı mı tam olarak bilmiyorum ama yinede yaşadıklarım hayatımı etkileyen, üzüntü, korku ve sinirlenme esnasında kendime hakim olamamamdır. şuan bir üniv öğrencisym ve okulda devam edemediğim yardımlar ilaçlar aldıysam da ailemden bunu sakladgm için ve onlardan destek alamadığım için bazen geçtiğini sansam da tekrarlıyor. elimden maddi olarak hiçbirşey gelmiyor, zaman bakımından da olanaklar bakımından da kısıtlı bir dönem ve bölgedeym..Fakat bu durumdaki insanlara çevredekilerin tutumu ve davranışlarının çok öneml olduğunu söylemeliyim. Bu durum insanın elinde olan brşey değildir. Bu yüzden bu esnada o kişiye bağırmalarınız, ağlama demeleriniz bir işe yaramaz. Bu durum biyolojik rahatsızlıklara da neden olabileceği için (tansiyon, mide kanaması vb) ciddiye alınmalıdır. Ben bunu sürekli elimde olmadan erteliyorum, normal zamanlarımda hayata bağlı, mantıklı düşündüğüm halde panik atak oldugum zamanlarda ölmeyi düşünecek kadar zıt br karaktere bürünüyorm. Ve her o andan kurtuldugumda da şükrediyorum. Ve sırf bu sıkıntıları tekrarlamamak için insanlardan sosyal cevremden uzaklaşıyorum…. BU RAHATSIZLIĞIN TEDAVİSİNDE AİLE DESTEĞİ VE MORAL ÇOK ÖNEMLİ! Ben bir uzman değilim ancak yaşayan biri olarak ve bununla ilgili kendime faydası olması için okuduklarımdan bu fikrleri edindim ve paylaşmak istedim…

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır