Öksürük neden olur? Neyin belirtisi olabilir?

Ana Sayfa » Sağlık » Öksürük neden olur? Neyin belirtisi olabilir?
Öksürük neden olur? Neyin belirtisi olabilir?

Her hastalık gibi öksürük de vücudumuzun olumsuz durumlara karşı gösterdiği bir reflekstir. Nasıl ki gözümüze su damladığında ya da rüzgar estiğinde göz kapaklarımız direk kapanırsa nefes borumuzda ya da üst solunum yollarımızda var olan bir yabancı madde öksürmemize ne olur. Öksürmek, üst solunum yollarını kullanmamızı engelleyen duruma karşılık vücudumuzun nefes almaya çalışmasıdır. Bir nevi kasılmadır. Yani öksürük beden sağlığı için gereklidir.

Öksürüğün nasıl önemli olduğunu anlamak için hiç öksürmediğimizi varsayalım. Öksürmek, ağız ya da burun yoluyla alınan yabancı maddeler, tozu ya da mukusu akciğere ulaştırmaz. Eğer öksürmeseydik akciğerlerimiz direk bu yabancı maddeleri alacak ve zamanla bitme noktasına gelecekti. Zaten bahsettiğimiz bu öksürükler sorun çözülünceye kadar sürer; yani kalıcı ya da uzun süreli değildir.
Bu bakımdan öksürmemizin ilk ve sık görülen nedeni: Yabancı maddeler, kısa süreliler ya da refleks olarak sınıflandırılabilir.
Öksürük, uzun ya da sürekli meydana gelmeye başladığı zaman kronikleşir. Bu da bedenimizde bir sorun olduğunu gösterir. Öksürük eğer uzun sürerse yan etkileri de peşi sıra gelir. Bu bakımdan öksürüğün bir diğer nedeni hastalık kaynaklıdır.

Öksürük neden olur? Neyin belirtisi olabilir?
Öksürüğün hastalık kaynaklı yaygın nedenleri şu şekildedir :
– Reflü
– Bronşit
– Geniz
– Viral Enfeksiyon
– Dış etkiler
– İlaçlar
– Anfizem
– Atelektazi
– Kalp Yetmezliği ( Konjestif )
– Akciğer rahatsızlıkları ( Özellikle kanser )
– Alerjik durumlar
– Kronik öksürük durumları ( Akut, Akut – Kronik , Kronik)

Reflü mide asidinin yemek borusunu baskılaması sonucunda öksürüğe neden olur. Bronşit başlı başına bir akciğer sorunu olduğu için öksürüğe neden olur. Ayrıca bronşite benzeyen verem, zatüre gibi hastalıklar da yoğun olarak öksürüğe neden olmaktadır.

Sigara ya da nargile gibi dış etkiler de öksürüğe neden olmaktadır. Bu tür ürünlerin kansere neden olması da bir başka konudur.

Bazı ilaçlar da öksürüğe neden olmaktadır. Bu durumu doktorunuz ayarlamakta ve öksürük yan etkisine karşı bir başka ilaç önermektedir.
Alerjik durumlarda da öksürük oldukça sık görülür. Polen alerjisi, toz alerjisi öksürüğün en sık görüldüğü alerjik reaksiyonlardır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Öksürük neden olur? Neyin belirtisi olabilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Hakan15 Mart 2015

Beni gıcık bir öksürük aldı ve bir türlü geçmedi ya ne yapmak lazım

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır