Nezle olduğumuzda burnumuz neden tıkanır?

Ana Sayfa » Sağlık » Nezle olduğumuzda burnumuz neden tıkanır?
Nezle olduğumuzda burnumuz neden tıkanır?

Hemen hemen herkes, kış aylarında kısa süreliğinede olsa nezleye yakalanır. Bu hastalık ayakta atlatılabilmesine rağmen oldukça can sıkıcıdır. Özellikle de sık sık sümkürmekten burun kenarlarımız kızardıysa daha bir çekilmez olur.

Nezle, boğazın iltihaplanmasından sonra başlar. Gözümüz kararır ve hapşırmaya başlarız. Ardından burun içindeki zarlar daha fazla mikrop kapmamamız için sümük (mukus) üretir. Sümükler, yoğunluğu dolayısıyla burnu tıkadığı için nefes almamızı güçleştirir, hatta imkansızlaştırır. Dışardan gelen mikroplar, sümük tarafından tutularak sümkürmemiz sırasında dışarıya atılır. Kısacası burnumuzu tıkayan ve nefes almamızı engelleyen sümükler, hastalığın daha fazla ilerlemesi için bize yardımcı olurlar.

Kış aylarında, nezlenin yayılmaması için hapşırırken bir peçete kullanılması gerekir. Peçeteye hapşırılması durumunda virüsler o peçetede hapsedilmiş ve yayılması engellenmiş olur.

Nezle olduğumuzda neden burnumuz tıkanır?

Burun tıkanması en çok da nezle olduğumuz durumlarda karşımıza çıkar. Özellikle kış ayında çok sık olunan nezle, en çok rahatsızlık veren yan etkisi olarak burunların tıkanmasına rol açar burnu iyice hava almayan biri ise nefes alırken zorlanır ve kendini daha çok rahatsız hissetmeye başlar.  Özellikle tıkanma sonucu sürekli burnun silinmesi yaraların da olmasını sağlar ve burun daha hassas bir konuma girerek acının çok daha fazla olmasına destek vermiş olur

Nezle neden olunur?

Boğazlarımızın iltihaplanması sonrasında meydana gelen nezle birçok etkisi ile devam eder. Hem göze vurması, hem de en çok görünenlerden biri buruna tıkaması oldukça beklenilen bir sonuçtur. Nezle olunduğunda kişi sık sık hapşırmaya başlar. Bu sebeple hasta olan kişinin aslında daha fazla mikrop kapmaması sebebi ile burun tarafından bir sümük üretimi yapılır ve bu üretim oldukça yoğun bir şekilde meydana geldiği içinde nefes almanızı zorlaştırmış olur.

Dolayısı ile nezle olduğumuzda burnumuz neden tıkanır sorusunun yanıtı aslında yine sizi koruma amaçlı olacaktır. Mikropları dışarıda bırakmak için üretilen sümük böylelikle sizi hem korumuş hem de rahatsızlık vermiş oluyor.

Burun açıcı spreyler kullanılmalı mı?

Eğer bu sümükler mikrop kapmamak için kullanılıyorsa neden burun spreyleri ya da burun açıcılar kullanılmalıdır? Sizler doktor onayı olmadan asla burun spreyleri kullanmamalısınız doktorunuz gerekli gördüğü taktirde zaten size bu ilaçları yazıyor olacak ve dengelemesini yapıyor olacaktır

2.89 avg. rating (59% score) - 9 votes

Nezle olduğumuzda burnumuz neden tıkanır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

imren08 Kasım 2010

burnum tıkandığında hep vaks sürüyorum..

Ahmet eren05 Ocak 2017

Vicks o

Burak18 Aralık 2010

Burnum Tıkanınca Sigara İçiom İyi Geiyor Ama Sigarayı Ailemden Gizli Kullanıom

Emre Akgül25 Aralık 2010

Burnum tıkanınca direk fıs fıs sıkıyorum açılıyor. 🙂

eray15 Ekim 2011

o vaks deil vicks bende ondan sürüyorum hep hemen açılıyor burdum su gibi akıyor 😀

ibrahim05 Şubat 2013

Lanet olası burnum tıkan ıyor işim gereği maske takıyorum bide hapşırdım mı maskenin içi savaş alanına dönüyor.

Hüseyin Semih Ceylan06 Şubat 2013

😀 ben ersağ denilen ürünleri kullanıyorum .Onun yakıcı bir kıremi var.O krem burnumu açıyor.Ve savaş alanını yıka.Hele sen sigarayı bırak çok kötü bir şey.

deniz09 Eylül 2013

ben mentollü sigara içiyorum ilaç niyetine, nezleye gribe birebir 😀

sudenaz28 Ekim 2014

valla ben burnum tıkandında vikis sürüyorum hemen açılıyor en iyisi hem sigara kullanıbca burnunu açmış olmuyosun ölüme yol açıyosun bence sigarayı hemen bırak 🙂

Hüseyin Akpınar27 Kasım 2014

Burun akmasının bir faydasıda ağrıyı önlemesi soğuk algınlığında burun akmadımı diş dipleri çok ağrı yapıyor akıntı vucududa rahatlatıyor doktorların dediğine göre ne yaparsan yap on beş saniyede yakalıyor onbeş günden önce vucudu terketmiyor

merve31 Aralık 2014

arkadaşlar ben 2 dakikada bir hapşırıyom.Ve bundan çok rahatsız oluyom

şebnem ersoy18 Şubat 2015

bende nezleyim gece burnum çok tıkanıyor gece burunum tıkanınca uyamıyorum nefesiz kalınca ölecek gibi oluyorum allah korusun doktorada gidemiyorum soğuk olunca

Özen ATALAY13 Ocak 2016

Merhaba , benim kızım 9 aylık ve burnu akıyor. Burun aspiratörü kullanıyoruz. Bu sayede burun rahatlığını sağlamaya çalışıyorum. Serum fizyoloji kullanmak kızıma zarar verir mi ? Uykudan sık sık uyanıyor. Kaliteli uyku uyuyamıyor bu yüzden.

Noyan Öztürk21 Ocak 2016

Bazen çözüm bize sıkıntı veren nüanslarda gizlidir. Bizim için ölçü sıkıntı verici olup olmaması değil bize verdiği fayda yada zarar olmalıdır. Burnumuzu açmaya çalışarak bizi koruyanı bizden uzaklaştırdığımız bilgisi gerçekten enteresan ve düşündürücü.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır