Neden hapşırırız?

Ana Sayfa » Sağlık » Neden hapşırırız?
Neden hapşırırız?

Burun kanallarındaki sinirlerin uyarılması sonucu, irademiz dışında gerçekleşen ağızdan ve burundan nefes verme olayına hapşırma denir. Tıp dilinde burun mukozasının uyarılması olarakta adlandırılır.

Burun, nefes alıp verme de önemli bir organımızdır. Burundan nefes alırken, dışarıdan solunan hava hem vücut sıcaklığına uyarlanır, hem de havanın içerisindeki tozlar süzülür. Bu sayede nefes alırken dış ortamdaki toz, duman, parfüm kokusu vs. gibi etmenler hapşırmamıza neden olur. Ancak en belirgin hapşırma nedeni alerjiktir.

Hapşırmadan az önce burnumuzda gıdıklanma hissi uyanır ve burnumuzdan salgı gelir. Elbette bizler bunun farkında olmayız. Daha sonra beyine giden uyarı sonucunda baş ve boyun kaslarımız kasılır. Bunun hemen ardından hapşırma olayı gerçekleşir. Hapşırdıktan sonra burundaki tüm pislik ve iltihaplar dışarı çıkar. Hapşırırken yaklaşık olarak saatte 140 kilometre hızla dışarı hava üfleriz.

Uyurken hapşırmak pek mümkün değildir. Ayrıca hapşırırken gözleri açmakta imkansızdır. Çünkü gözler açılsa, hapşırma esnasındaki basınçla gözerimiz dışarı fırlar.

Hapşıran kişiye çok yaşa deme adeti neredeyse her millette vardır. Ancak “çok yaşa” kelimesinin söylenmesi ilk önce İtalya’dan çıktığı bilinmektedir. İtalya’da veba hastalıklarının yaşandığı dönemlerde Papa, hapşıran kişilere çok yaşa kelimesinin söylenmesini yasalaştırmış ve mecbur kılınmıştır. Genelde hapşıran kişi de “sende gör” kelimesini söyler.

4.00 avg. rating (77% score) - 1 vote

Neden hapşırırız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

seldayavz01 Ekim 2010

hapşırma konusunu güzel anlatılmış bilgilendirme çok güzel teşekkürler

jale01 Ekim 2010

bence ömrümüzü uzatmak için:)

Demir Göktaş01 Ekim 2010

hapşururken kendimizi tutmamamız lazımmış. tuttuğumuz zaman kalp krizi riski varmış …

selin02 Ekim 2010

Demir Göktaş isimli arkadaşa katılıyorum, eğer hapşırırken kendimizi tutmaya çalışırsak, iç kanama başlangıçlı kalp krizi riski taşıyor

memedali03 Ekim 2010

Bu konuda bir rivayet vardır arkadaşlar internetteki yazılanları bilmemde bir takvimin arkasında gokumuştum bu yazıyı.

Allah (c.c.), aksırmayı sever fakat esnemeyi sevmez. Bir kimse aksırıp “Elhamdülillâh” derse, bunu işiten müslümanların, “yerhamükellah ” diye karşılık vermesi gerekir. Esneme ise, şeytandandır. Bunun için, esneme ihtiyacı duyan kişi mümkün olduğu kadar buna mani olsun. Çünkü biriniz esnediği zaman şeytan ona güler”

Hapşırmak ALLAHTANDIR.

zynp16 Ekim 2011

bence bu konu çok güzel anlatılmış ama kopyalayıp yapıştıramıyorum.

sinan er06 Kasım 2014

hapşurmak salıklı dır çümkü burnumuzdaki pislikler hapşurarak çıkar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır