Neden güneş gözlüğü takmamız gerekir?

Ana Sayfa » Sağlık » Neden güneş gözlüğü takmamız gerekir?
Neden güneş gözlüğü takmamız gerekir?

Gözlerimiz adeta dünyaya açılan pencerelerimizdir. Onları zararlı herşeyden korumamız gerekir. Özellikle de gözlerimizin baş düşmanı olan, güneşin yaydığı zararlı ışınlardan. Bunun için yapabileceğimiz en etkili koruma şüphesiz güneş gözlüğü takmaktır.

Güneş, mor ve kızılötesi gibi gözle görülen ve görülemeyen zararlı ışınlar yayar. Bu ışınlar zamanla güneşe maruz kalan kişilerin gözlerinin yıpranmasına neden olur. Özellikle tarlada ve turizm bölgelerinde çalışanlar bu ışınlara fazlasıyla maruz kalırlar. Güneş ışınlarının yoğun olduğu yerlerde muhakkak güneş gözlüğü takmamız gerekir. Çünkü güneş gözlükleri koruyucu bir perde içerir. Bu perde güneşten gelen zararlı ışınları süzerek minimum seviyeye indirir. Bu sayede göz sağlığımız korunmuş olur.

Güneş gözlüğü seçiminde de dikkatli olmamız gerekir. Çünkü kalitesiz güneş gözlükleride göz sağlığımızı büyük ölçüde etkiler. İyi bir güneş gözlüğü alırken dikkat etmemiz gereken bazı hususar şunlardır;

  • Gözlerimizin kamaşmasını engellemeli
  • Zararlı ışınları mümkün olduğunca filtrelemeli
  • Renkleri daha iyi görebilmemizi sağlamalı
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Neden güneş gözlüğü takmamız gerekir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

yılmaz7104 Haziran 2010

saolasın paylasım ıcın yararlı olmuş dıyebılırm.

ClupMania07 Haziran 2010

Son zamanlarda olmazsa olmazım olmuştu derken 1-2 gündür Marmara bölgesindeki yağışlardan güneş gözlüğüne gerek kalmadı. Fakat güneş gözlüğü seçiminde dikkatli olmanızda fayda var bir hekim kontrolünde güneş gözlüğü almanızı öneririm olumsuz sonuçlardan korunalım derken sağlığınızı riske atmayınız.

güneyli29 Eylül 2010

Arkadaşlar sırf karizmatik görünmek için lütfen piyasada satılan 15-20 liralık gözlükler almayın çünkü onlar gerçekten gözü kör edecek seviyede zararlı. ClupMania arkadaşın da dediği gibi doktor kontrolü de çok önemli yani gidin 150-200 liraya da gözlük alın demiyorum, bence önce doktor size tavsiye etmeli.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır