Midemiz neden ekşir?

Ana Sayfa » Sağlık » Midemiz neden ekşir?
Midemiz neden ekşir?

Mide ekşimesi tükettiğimiz gıdalar veya reflü, gastrit, oniki parmak bağırsak ülseri gibi hastalıklara bağlı olarak kendini gösteren ve rahatszız edici bir his veren bir tür hastalıktır. Genellikle 20-50 yaşları arasındaki bireylerde görülür.

Midemizin iç yüzeyini kaplayan zarın altındaki salgı hücrelerinin uyarılması esnasında bazen dengesizlikler yaşanır. Bunun sonucunda ise fazla asit üretilir. Bu asit reaksiyonu da mide ekşimesi olarak ifade ettiğimiz huzursuzluğa neden olur. Ayrıca iyi pişirilmemiş asitli ve lifli sebzeler, fazla yağlı ve salamura yapılmış gıdalar, ekşi ve acı baharatlar da mide ekşimesini önemli ölçüde tetikler. Sık sık mide ekşimesi şikayeti olanların muhakkak tedavi olmaları gerekir. Çünkü bu durum kendiliğinden atlatılamaz.

Mide ekşimesini geçirmek için en etkili yöntemlerden biri karbonattır. Yarım çay kaşığı karbonatı toz halde yuttuktan sonra ardından bir bardak su içilmesi halinde mide ekşimesi hemen geçer.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Midemiz neden ekşir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

nazmi12 Eylül 2010

sıkıntı ve strestende kaynaklı

Berq12 Eylül 2010

Geceleri yemek yediğimde sabah uyanınca çok oluyor bende.Acayip sıkıntılı bi durum. Sanki asit azıma geliyor. :s

Esin altuğ29 Eylül 2010

Midemiz neden ekşir sorusuna aldığım en güzel yanıt buydu işte, fakat insanımız hemen soda, ayran gibi içeceklerle bastırmaya çalışıyorlar bu durumu ama çok yanlış

oğuz12 Aralık 2011

bu karbonatı denilen şekilde tüketince aniden geçiriyor mu ekşimeyi ?

Admin13 Aralık 2011

@Oğuz;
Yiyeceklerin neden olduğu bir ekşime ise birkaç saniye içerisinde geçiriyor. Ancak bir miğde hastalığı söz konusu ise etkili olmayabilir. Yine de denemek lâzım, yarım çay kaşığı karbonat öldürmez.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır