İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Melisa Otu Nedir?

Melisa otu diğer adıyla oğulotu ballıbabagiller familyasından; çok dallı, çiçekleri beyaz olan otsu bir bitki türüdür. En önemli türü ise tıbbi melisadır. Boyu 30 – 80 cm civarında olan melisa otu limon kokuludur ve uzun ömürlü bir bitkidir. Yaprakları incedir ve yumuşak tüylü bir yapıdadır.

Melisa otu neye iyi gelir diye soranlar için anlatılacak faydaların bazıları aşağıdadır. Yaprakları tanen, reçine ve uçucu bir yağ içerir.
Melisa Otu Nerelerde Yetişir
Melisa otu ülkemizde genellikle İstanbul, Bursa, Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişmektedir.
Melisa Otu Neye İyi Gelir
         Melisa otu neye iyi gelir sorusunu merak edenlerin ilk yapması gereken şey bu otun çayını içmektir. Melisa otu çayı ise şu şekilde yapılmaktadır: 1 bardak kaynamış suya 2-3 tatlı kaşığı kuru melisa otu dökülür ve 10-15 dakika demlendirilir. Hemen içilmeyecekse üzeri sıkıca kapalı tutulmalıdır. Melisa çayı sabahleyin veya akşam bir bardak içilir.
Uykusuzluk ve gerginliği giderir.

Mide ve bağırsak ağrılarında etkilidir. Hazımsızlık, baş ağrısı ve migren tedavisinde, melankoli, sara, baş dönmesinde etkilidir. Kulak çınlamasını ve sinir krizlerini ortadan kaldırır. Mide ve bağırsak gazlarını sökmede kullanılır. Aybaşı ağrılarını giderir ve aybaşı kanamalarını düzenlemede etkilidir. Hafıza zayıflığına iyi gelir.

Melisa otu neye iyi gelir diye düşünenler şunları da bilmelidir: Melisa yağı yorgunlukta, uykusuzlukta, astım ve nefes darlığında çok faydalıdır. Terletici olduğu için soğuk algınlığına iyi gelir. Ülseri azaltmada yardımcı olur. Bunun için 3-4 damla melisa yağını bir fincan suya damlatarak içilebilir.
Melisa Otunun Yan Etkileri Nelerdir
Melisa otunda belirlenen bir yan etki görülmemiştir. Ama her zaman dikkat edilmesi gereken, hiçbir bitkinin alışkanlık haline getirilmemesidir.
Melisa otu yaprakları kurutularak kaynamış suda demlenir ve çay olarak içilebilir. Ayrıca, melisa otu tazeyken ezilirse çıkan su kaynatılarak vücuda sürüldüğünde ter kokusunu gidermektedir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.