Kramp nedir, neden girer?

Ana Sayfa » Sağlık » Kramp nedir, neden girer?
Kramp nedir, neden girer?

Kaslarımızda istem dışı gerçekleşen kasılmalara ve bununla birlikte yaşanan şiddetli ağrılara kramp adı verilir. Daha çok bacak kaslarımızda meydana gelir. Su içinde bacak kaslarına kramp girmesi son derece tehlikeli bir durumdur. Bu yüzden su içinde, özellikle de denizde kendimizi fazla zorlamamız gerekir.

Vücutta magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi minerallerin ekslikliği krampların oluşmasında rol oynaya etkin faktörlerdir. Bununla birlikte fazla egzersiz yapmak, su kaybı, aşırı yüklenme, adeleyi fazla zorlamak ve özellikle de aşırı yorgunluk kaslarda krampların oluşmasına neden olur. Ayrıca şeker, böbrek, kalp damar hastasları ve hamilelik dönemi geçirenler de kramptan şikayetçidir.

Kramp giren bölge son derece hassaslaşır. Bu yüzden sabırlı bir şekilde yavaşca hasta uygun bir pozisyona alınmalıdır. Ardından kramp giren bölge yavaşca gerilerek hastanın rahatlaması sağlanır. Sıcak suyla masaj yapmakta etkili bir yöntemdir.

Vücudumuzun da bir makina olduğunu unutmamalıyız. Kaslarımızı fazla zorlamamalı, dengeli beslenmeye özen göstermeliyiz. Özellikle hamilelik döneminde olan kişiler kramplara karşı bol bol su tüketmelidir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kramp nedir, neden girer? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Çağatay Gülümser06 Mart 2011

Siteni bu ay ki CHIP dergisinden gördüm 🙂 Tebrik ederim. Tasarımı güzel içeriği güzel bu sitede başarılarının devamını dilerim. Çok güzel vallahi 🙂

Ocaklar Ailesi11 Mart 2011

Merhaba, biz de chip dergisinde görerek sitenizi öğrendik. Tatil sitesi olduğumuz için kramp nedir? başlığına tıklayıp keyifle okuduk. Başarılarınızın devamını dileriz.

admin11 Mart 2011

İyi dilekleriniz için teşekkür ederiz.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır