Kral otu nedir faydaları nelerdir?

Ana Sayfa » Sağlık » Kral otu nedir faydaları nelerdir?
Kral otu nedir faydaları nelerdir?

Alternatif Tıp : Kralotu

Geçmişten günümüze gelişen teknolojiyle birlikte birçok bilimde köklü gelişmeler yaşanmış, önceleri çözülmesi imkansız olarak görülen sorunlar çözüme ulaştırılmış ve insani yaşam seviyesi arttıkça artmıştır; ancak teknoloji insanoğluna artı sağlarken hiç beklenmeyen yeni sorunları da beraberinde getirmiştir, işte bu sorunlardan biri de gelişen tıp biliminin ‘yan etki’ sorunsalıdır.

Günümüzde artık çoğu hastalık kolayca tedavi edilmektedir; ancak tedavi sonucu hastada oluşan yan etkiler hastaları alternatif tıbba yöneltmektedir. Alternatif tıp; doğada bulunan bitki, taş, tuz vb. organik ürünleri kullanarak hastalıkların önlenmesi veya tedaviye yardımcı olma amacındadır. Bu ürünlerden biri de kralotudur, peki kralotu neye iyi gelir?

Kral otu Nedir?

Kırlarda dolaşırken veya doğa yürüyüşü yaparken sıklıkla gördüğümüz ve ne olduğunu bilmediğimiz pembe veya beyaz renkli, annelerimizin dantellerini andıran çiçeklere sahip, tek yıllık, otsu ve çiçekleri dallarının ucunda toplanmış yeşil bir bitkidir. Genellikle yaprakları ilkbaharda en gür haldedir ve bu mevsimde yaprakları toplanarak kurutulur. Köküde kurutulabilir. Kuru halde çay şeklinde kullanılır.

Kral otu Nerede Yetişir?

Kralotu neye iyi gelir? Bu soruyu açıklamadan önce bu bitkiyi nasıl temin edeceğimizi anlatalım. Kapalı tohumlu bitkiler ailesinin bir üyesi olan kralotunun anavatanı Orta ve Güney Avrupa dağlarıdır; ancak sıklıkla Karpatlar, Alpler, İber Yarımadası ve ülkemizde de görülmektedir. Alternatif tıp uzmanları kralotunu iyi tanıdıkları için dağ veya ovalardan toplayabilirler, eğer fazla bilginiz yoksa aktarlardan temin etmenizi öneririm, sağlığınızı tehlikeye atmayın.

Kralotu Neye İyi Gelir?Faydaları nelerdir?

Çoğumuzun da asıl merak ettiği konu kralotu neye iyi gelir? Gerçekten de bazı rahatsızlıklar için iyi gelen bir bitkidir. Yaygın kullanımı azdır; ancak kanın temizlenmesine, boşaltım sisteminin dengesinin düzelmesine faydalıdır, ishali keser, damar sertliği ve nikrise iyi gelir. Zayıflama konusunda bir etkisi yoktur. Ayrıca mide bozukluklarına da iyi gelir. Kurutulmuş kökü çay olarak, kurutulmuş yaprakları balla karıştırılarak kullanılabilir.

Kralotunun Yan Etkileri Nelerdir?

Anadolu’da bir atasözü vardır; azı karar, çoğu zarar, ortası yarar diye. Tabi kralotunun az kullanımı fayda vermeyeceğinden aşırı kullanımı da sağlığınıza zarar verecektir. Kesinlikle zayıflamaya bir etkisi yoktur yani zayıflamak için kullanılmaz.      Aşırı kullanımı karaciğer, pankreas vb. organlara zarar verir hatta ölüme kadar giden sonuçlar doğurabilir. Bir aktara danışarak daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kralotunu mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışmadan, kendi başınıza kullanmayınız, alternatif tıp sadece yardım edicidir tedavi edici değildir. Ortaya çıkabilecek durumlardan şahsım sorumlu değildir.

Kaynak : avni alkan şifalı bitkiler kitabı copyright © 2003, www.hastalikvetedavisi.net, www.bitkisepeti.gen.tr

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kral otu nedir faydaları nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır