Konsantrasyon Artıran Yiyecekler

Ana Sayfa » Sağlık » Konsantrasyon Artıran Yiyecekler
Konsantrasyon Artıran Yiyecekler

Konsantrsayon artıran yiyecekler

Beynin düzgün ve etkili çalışması için yenilen besinlere dikkat etmek gerekir. Çünkü bazı besinlerin dikkat, konsantrasyon, hafıza, problem çözme ve yaratıcı düşünme gibi beyin fonksiyonlarını artırıcı etkileri bulunmaktadır. Nasıl yanlış gıdalar bazı organlarımızı etkiliyor ve damar tıkanıklığına sebep oluyorsa beyin damarları da alınan besinlerden etkilenebilmektedir.

Dikkat dağınıklığı, konsantre eksikliği günlük hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Bu etkileri en aza indirmek ve konsantrasyonu yüksek tutmak için bazı besinlerin tüketimine özellikle dikkat etmek gerekir.

Konsantrasyonu arttırma yolları ve konsantrasyon arttıran yiyecekler;

Dinlenmek konsantrasyon için çok önemlidir. Uykusuzluk ve açlık konsantrasyonu olumsuz etkiler. İyi bir dinlenme enerjinizi tazeler, konsantrasyonunuzu artırır.

Karbonhidratları azaltmak konsantrasyon için gereklidir. Çünkü fazla rafine edilmiş karbonhidrat tüketimi kişiyi uykulu bir hale getirir.

Şekerli gıdalar yerine doğal tatlılar kullanmak gün içinde zihinsel ve fiziksel uyuşukluk durumunu azaltacaktır. Elma, portakal ve muz gibi gıdalar günlük tatlı ihtiyacınızı karşılayan besinler olmalıdır.

B vitamini takviyeli yiyecekler de konsantrasyonu artıran bir etkiye sahiptir.  Fındık, ceviz, fasulye, bezelye, süt, yağsız et, ıspanak, karnabahar gibi yiyecekler B vitamini bakımından zengindir.

Konsantrasyon için özellikle demir içeren gıdalar tüketmeye dikkat edilmelidir. Çünkü demir eksikliği hafıza ve konsantrasyonu etkilemektedir. Haftada en az 2-3 kez kırmızı et tüketilmelidir. Deniz ürünleri, brokoli gibi yiyeceklerde demir takviyesi için tüketilmesi gereken gıdalardandır.

Beynin büyük bir kısmını su oluşturduğu için, su tüketimi konsantrasyon için büyük önem taşımaktadır. Çünkü vücuttaki su eksikliği kişide baş ağrısı, yorgunluk gibi sonuçlara neden olacağından konsantrasyonu da etkileyecektir. Bu sebeple günde en az 1,5 litre su tüketilmelidir.

Konsantrasyon için önemli gıdalardan biri de yumurtadır. İçerdiği kolin maddesi ile hafızayı güçlendiren yumurta haftada en az 3 kez yenmelidir.

Çilek ve yaban mersini de hafızayı güçlendiren öğrenmeyi kolaylaştıran yiyeceklerdendir. Konsantrasyon içinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Konsantrasyon Artıran Yiyecekler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır