Kırılan kemiklerimiz nasıl iyileşir?

Ana Sayfa » Sağlık » Kırılan kemiklerimiz nasıl iyileşir?
Kırılan kemiklerimiz nasıl iyileşir?

Kemiklerimiz son derece kalın ve sağlam bir yapıya sahiptir. Ancak bir kaza esnasında şiddetli bir darbeye maruz kalırsa kırılabilir. Müthiş mekanizması sayesinde kendiliğinden iyileşir, hatta eski halinden daha sağlam bir yapıya kavuşur. İşte bu yüzden kemik kırılmaları pek önemli görülmez.

Doktorlar kırılan kemiğin doğru şekilde birleşmesi için kemiklerin yönünü düzeltir ve alçıya alır. Bu da sadece iyileşme sürecinin başlangıcıdır. Oysa kemiğin kaynaması ve eski haline dönmesi tamamen kemiğin mekanizması ile alâkalıdır.

Kemiğin mekanizması kırılan kemiğin etrafındaki kanın pıhtılaşmasını sağlar. Bu bölgede “hematom” adı verilen büyük bir pıhtı oluşur. Bu pıhtı ciltteki yaralar üzerinde oluşan kabuk benzeri bir yapıya sahiptir ve zamanla değişim geçirerek kemikleşmeye başlar. Çünkü kemik yapıcı hücreler salgıladıkları özel mineralleri kullanarak oluşan pıhtıyı sert bit kemiğe dönüştürmeye başlar. Bu süreç bittiğinde vücudun estetik cerrahları olan kemik yıkıcı hücreler devreye girer. Bu hücreler ise eritici özelliği olan hidroklorik asit salgılayarak yeni kemiği törpüler ve eski şeklini almasını sağlar.

Bu mucizevi tedavi insan vücudunun ne kadar müthiş yaratıldığının bir kanıtıdır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kırılan kemiklerimiz nasıl iyileşir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

cansu23 Mart 2011

benimde kolum kırılmıştı çok acı verici ..

Alp26 Mart 2011

benimde kolum kırıldı , Allah kimseye vermesin.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır