Kinoa Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri

Ana Sayfa » Sağlık » Kinoa Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri
Kinoa Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri

Günümüz dünya toplumlarında iki temel gıda vazgeçilmez olarak kullanılmaktadır. Bunlar buğday ve pirinçtir. Bu iki gıda bünyelerindeki karbonhidrat ve protein sayesinde hem doyurucu hem de uygun fiyata temin edildiğinden esansiyel gıda statüsündedirler; ancak insanoğlu yüzyıllardır kullanılan ve bu iki gıda yerine rahatlıkla kullanılabilecek ve ucuz bir gıdayı yeni yeni keşfetmeye başlamıştır. Kinoa denilen bu bitki gelecek dünyanın buğday ve pirinci olarak görülmektedir, peki kinoa neye iyi gelir?

Kinoa Nedir?

Yüzyıllarca İnka Uygarlığı tarafından kullanılmış olan kinoa, görünümü ve tadıyla tahılları andırsada ıspanakgiller ailesinin en besleyici ailesidir. Kendiliğinden kolayca yetişebilen otsu bir bitkidir. Ürün verimliliği çok fazladır. Salkım salkım çiçek açar, bu çiçekler minik tohumlara dönüşür ve bu tohumlarda kurutularak kullanılır. 1-2 metre boyuna kadar uzayabilen uzun ömürlü bir dağ bitkisidir. Bitki aşırı sıcak ve aşırı soğuk şartlara dayanıksız olduğundan yetişme şartları ideal seviyelerdedir.

Kinoa Nerede Yetişir?

Asırlar öncesinde Güney Amerikada yerliler İnkalar kinoa neye iyi gelir? sorusuna cevap bulmuşlar ve kinoayı devamlı olarak yiyecek olarak tüketmişlerdir. Dolayısıyla kinoanın anavatanı İnka Medeniyeti topraklarıdır. Bolivya ve Peru’da And Dağları’nın çorak yamaçları kinoanın doğal yetişme koşullarıdır.

M.Ö 3000’li yıllardan itibaren bölge yerlileri tarafından bolca tüketilen kinoa Coğrafi Keşifler itibariyle önce Güney Amerika geneline ardından Avrupa ve ülkemize ulaşmıştır. Dünya’da gittikçe artan ünüyle geleceğin bir numaralı yiyeceği olmaya aday kinoanın üretimi şu an için Bolivya ve Peru’da bir ihracat kaynağı olmuştur; ancak yapılan bilimsel araştırmalar ve deneylerle Avrupa genelinde de üretimi amaçlanmaktadır.

Kinoa Neye İyi Gelir?Faydaları Nelerdir?

Şimdi geldik hepimizin merakla sorduğu kinoa neye iyi gelir? sorusunun cevabını vermeye. Öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyoruz, kinoa zengin protein kaynaklı bir besin olduğu dengeli ve düzenli tüketimi sağlık açısından birçok fayda doğurmaktadır. İçerisinde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu esansiyel aminoasitletin tamamı bulunmakta, et ve mercimekten daha fazla proteini barındırmaktadır. Ayrıca bitkisel yağ oranı gerçekten yüksektir. Süper besin olarak adlandırılır. İçerisinde yağda çözünen vitaminlerin tamamı mevcuttur.

Ayrıca demir, kalsiyum ve potasyum açısından da zengindir. Kalp dostudur, kolesterol içermez. Kalp hastalarına, diyabet ve kanser hastalarına önerilen kinoa kansızlık ve diş rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Son olarak gluten içermediğinden ve yağ oranı düşük olduğundan çölyak hastaları ve vejeteryanlar için alternatif besin kayağıdır. Nasıl kullanılır? Kinoayı pilavlarınızda, salatalarınızda, yemeklerinizde garnitür olarak veya öğüterek unlu mamüllerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kinoanın Yan Etkileri Nelerdir?

Beligin bir yan etkisi bulunmamaktadır; ancak sağlık açısısında aşırı tüketiminden uzak durmak gerekir. Pişmemiş kinoa oldukça yüksek kolari (100 gr = 368 cl) içerdiğinden kilo problemi olan kişiler kinoayı pişmiş ve az miktarda tüketmelidirler. Ayrıca kinoayı tüketmeden önce tanelerin kabuklarını soğuk suda iyice ovmak gerekir bu kabuk kısım zehir etkisi yapabilir.

Mutlaka ama mutlaka hiç bir bitki ve ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Oluşabilecek durumlardan tarafım sorumlu değidir. Sağlığınıza dikkat edin. Unutmayınız ki alternatif tıp yardım niteliğindedir.

Kaynak : iyigelenyiyecekler.com , www.yemekmutfak.com

 

2.80 avg. rating (59% score) - 5 votes

Kinoa Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır