Keratokonus Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ana Sayfa » Sağlık » Keratokonus Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Keratokonus Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Keratokonus Nedir?
Keratokonus bir göz hastalığıdır. Korneanın incelmesi, deformasyonu sonucu oluşur. Işıkta saçaklanmalar dağılmalar, görüntü kalitesinde azalma temel şikayetleridir. Hastalarda ışığa karşı hassasiyet oluşmakta, gece karanlığındaki ışıklar rahatsız edebilmektedir. Araba farları, bilgisayar ekranı ışıkları gibi ışıklar normale göre daha fazla rahatsız eder.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?
Keratokonus belirtileri arasında ışıkta saçaklanmalar dağılmalar, gözde sürekli kaşınma, devamlı ilerleyen miyopi ve astigmatın olması, gözlüğe rağmen net görememek, ışığa hassasiyet vardır.

Keratokonus Nasıl Teşhis Edilir?
Doktorlar bunu her zaman çok teşhis edememektedirler. Teşhis şüphelenme ile olur. Gözlük verilir, muayene edilir, bi türlü istediğiniz gibi net görüntü veren gözlük bulunmazsa şüphelenme gerekir. Hastalık teşhis edilmezse ve tedavide geç kalınırsa görme kayıpları yaşanabilir. Hastalık ilerleyince gözlükle düzeltilemeyen görme kayıpları oluşur.

Keratokonus Gözün Hangi Kısmıyla İlgilidir?
Keratokonus gözün en ön kısmındaki kornea denilen saydam tabakada ortaya çıkar. Bu tabakada zaman içinde şekil bozukluğu ortaya çıkar.
Bu şekil bozukluğu düzensiz olduğu için hastanın görme kalitesi düşer. kullanılan gözlükler iyi bir görme vermeyebilir.

Keratokonus Tedavisi
Çeşitli tedavileri var. Erken safhada ise gözlüklerle memnun oluyorsa, ilerlemiyorsa başka tedavi vermeden bu yöntemle devam edilebilir. Ama gözlük iyi görüntü vermiyorsa o zaman diğer yöntemleri kullanmak gerekmektedir.

Hastalığın ilerleyip ilerlemediği çok önemlidir. 10-20 yaş aralığındaki genç hastalarda hızlı ilerlemekte 30 yaşına kadar ilerleme devam etmektedir.

Eğer ilerleme hızla oluyorsa ilerlemeyi durdurmak için Cross-Linking denilen tedavi yapılır.

Kontakt lens diğer bir tedavi yöntemidir.

Keratokonus 2000 kişide 1 görüldüğü söylenir. Akdeniz ülkelerinde biraz daha sık olduğu söylenir. Ülkemizde de oranı yüksektir.

Kaynaklar: TRT Haber ve Dünya Göz Hastanesi

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Keratokonus Nedir? Belirtileri Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır