Kaslarımızı zorlayınca ertesi gün neden ağrır?

Ana Sayfa » Sağlık » Kaslarımızı zorlayınca ertesi gün neden ağrır?
Kaslarımızı zorlayınca ertesi gün neden ağrır?

Sık sık spor yapmayıp, uzun bir aradan sonra kaslarımızı fazla zorladığımızda ertesi gün zorladığımız bölgede bir ağrı hissederiz. Karın, bacak, kol veya diğer kaslarımız farketmeksizin ağrır. Peki hiç merak ettiniz mi, kaslarımızın ağrımasına ne sebep olur?

Ağır egzersiz yaparken kaslarımızdaki glikoz, oksijen yetersizliğinden dolayı solunum yoluyla yıkılır. Bunun sonucunda ise kaslarımızda laktik ve pürivik asit birikir. Bu moleküller hücre dışına çıktığında kısa sürede vücut tarafınan yakılsa da bölgede iltihap oluşur. İltihap reaksiyonları vücutta bradikinin ve prostaglandin artışına neden olur ve bunlar acı almaçlarını daha duyarlı hale getirir. Böylece kaslarımızda birkaç gün ağrı hissederiz. Uzun süreli kas ağrılarının nedeni ise, zorlanan kas fibrillerinin daha dayanıklı hale getirilmesi ve kaslardaki mikrozedelenmelerin telafisi için gerçekleşen reaksiyonlardır.

Kas ağrısı sporcularda veya düzenli olarak spor yapanlarda pek sık görülmez. Çünkü bu kişilerde oksijen arzı yüksek seviyede olduğundan, laktik asit ve pürivik asit birikimi az olur. Dolayısıyla kas ağrısı görülse bile kısa süreli olur.

  1. Kas ağrısı nedir?

Mijalji olarak adlandırılan kas hastalığı, kasın aşırı yorulmasına neden olan aktivitelerde bulunmaktan kaynaklanabilmektedir. Bu hareketler esnasında kaslar zamanla hasar görür, yıpranır ve bunun sonucunda da önemli kas hastalıkları meydana gelir. Yine kaslarda ağrıya neden olan bir diğer durum ise kasların yeterince gerilmemesi ve kasılmamasıdır. Kaslar sürekli uyarılmaktadır. Eğer bu uyarılara cevap verilemez yani kasılmazlarsa bunun sonucunda ağrı oluşmaktadır. Aslında kaslarda ağrıya sebep olan ise yorgun kalındığında kaslardan çevreye yayılan potasyum iyonlarıdır. İyi bir dinlenme sonucunda bu durum iyileşip kaslar tekrar eski halini almaktadır; fakat bir süre sonra dinlenmede fayda vermemeye başlar çünkü kaslardaki yıpranma kalıcı hale gelir. Laktik asitin kastaki brikimi bu yıpranmanın başlıca sebebidir. Bunu önlemenin yolu ise kasları sıcak tutmak ve büzüşmesini önlemekten geçer.

Kas ağrısından nasıl kurtulur?

Kas ağrıları her zaman dikkate alınmalı ve uzun süreli olursa hemen hekime başvurulmalıdır. Çünkü bazı ağrılar romatizmanın ve kalp hastalıklarını habercisi olabilir. Doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli kullanılmalı ve aksatılmamalıdır. Kas yırtıklarında ve ezilmelerinde darbenin alındığı ilk anlarda kas ağrısı görülmeyebilir. Ağrı genellikle birkaç saat içinde başlar ve haftalarca sürebilir. Doktorun size vereceği krem ve ilaçların yanı sıra kaslara sıcak su ile masaj yapmak, egzersiz ve fizik tedavi ağrının geçmesi için faydalı yöntemlerdir. Kas ağrılarına bazen kırgınlık, ateş ve halsizlik de eklenebilmekte; bu tarz durumlarda enfeksiyon, kalp hastalıkları ve tiroit düşünülmektedir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kaslarımızı zorlayınca ertesi gün neden ağrır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

ayseloner07 Ocak 2013

kolları çok ağrıyor terziyim çalışmaktan acaba

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

iyzi - Tüm Hakları Saklıdır